| ioneldan a întrebat:

am 15 ani( implinesc 16 in decembrie), si am 1.75 m.mai am sanse sa ajung la 1.80 m la 18? am vazut pe acest site persoane care spuneau ca nu au mai crescut de la 15 -16 ani.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, la fete se opreste cresterea in jurul varstei de 16-17 ani. Baietii ma cresc pana spre 21-22.
Fi-meu, la 15 ani, avea cam 1, 75 iar acum, la 23, are 1, 94. Ce zici de asta?

| darrio2007 a răspuns:

Nu la toti este la fel organismul. Oricum, esti chiar inalt pentru varsta ta.Vei mai creste in mod sigur.

| robertpaul a răspuns:

Normal ar trebui sa cresti pana in jurul a 22 de ani.Dar depinde de multi factori:daca ai parinti sau bunici inalti in familie, practici anumite sporturi:baschet, volei etc. dar si sporturi care iti incetinesc cresterea, cum ar fi culturismul radicand greutati cu haltera etc.Persoanele care n-au mai crescut dupa 15, 16 ani este din cauza genelor, cum am zis de la parinti, bunici etc.ciao

| ROCK30STM a răspuns:

Depinde de organsism, dar in general omul se dezvolta pana la 21-23 de ani.