| JuniorHD a întrebat:

Am 18 ani si imi place foarte mult să gătesc. Unde trebuie sa studiez ca sa ajung șef bucătar? Si inca o intrebare, ce salariu are un bucătar șef?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai ajuns deja la 18 ani fara studii in domeniu, cauti orice scoli de bucatari, ori cursuri.
Daca gasesti o postliceala ar fi perfect, pentru ca un curs de 3-6 luni nu te invata suficient.
Bucatarii sunt foarte cautati in prezent, iar salariul variaza de la minimul pe economie (in cantine simple cu program scurt), pana la mii de euro.
Pot sa-ti dau un exemplu din familie, o ruda are o pensiune cu restaurant de vreo 80-100 de persoane, iar bucatarul sef are salariu de 1000e, fiind cineva cu renume.
In restaurante cu tranzit mai mare, si mai cu pretentii, sunt convins ca se practica salarii cel putin duble, pentru bucatarii "artisti".

| lpavel a răspuns:

Nu stiu exact dar e o meserie banoasa!