| AlexSFX a întrebat:

Am auzit de multe ori "Negrul nu este culoare". Intrebarea mea este: Daca negrul nu este culoare atunci ce este?

Răspuns Câştigător
| AndraRox a răspuns:

Albul, negrul si griurile derivate sunt considerate neutre, de aceea ele pot fi combinate cu orice culoare fara a pune in pericol calitatea raportului cromatic. In pictura sunt folosite tocmai pentru a pune in valoare culorile pure si au scop de acompaniament. Ele sunt numite nonculori happy

| AlexSFX explică (pentru AndraRox):

Multumesc ca mai lamurit.winking

| AndraRox a răspuns (pentru AlexSFX):

N-ai pentru ce laughing :*

9 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

O nonculoare, adica este neutra si poate fi combinata cu orice happy

| Cameliapantiru a răspuns:

Negrul este o nonculoare. La fel si albul. Griul se obtine prin amestecul celor doua nonculori: griul mai deschis are in compozitie mai mult alb decat negru, iar griul inchis are mai mult negru decat alb. Toate celelalte sunt culori. O zi faina iti doresc!

| TheAvenger a răspuns:

Negru e o nonculoare, alături de alb și toate griurile obținute.

| Madayna a răspuns:

Este o nonculoare

| LoveIsForEverYoung a răspuns:

Negrul este o nonculoare, alaturi de alb si griurile obt. din amestecul nonculorilor alb si negru!

| Ronni a răspuns:

In arta negrul si albul nu sunt culor, aduca nonculori.
Unii oameni de stiinta considera negrul ca fiind absenta culorii, iar albul amestecul tuturor culorilor, bazat pe faptul ca lumina (alba) se poate descompune in cele șapte culori ale Curcubeului.

| marius129 a răspuns:

Negru si alb se numesc nonculori, restul sunt culori