| bunicisibuni a întrebat:

Am si eu mai multe probleme si m-am gandit sa apelez la voi.
Trec a9-a la un profil mate-info(intensiv engleza/informatica) inca nu s-a hotarat. Trebuie sa dau un test. Am luat 9, 20 si 9, 70 matematica iar media 5-8 am avut-o 9, 32, micuta stiu. Ideea e ca provin dintr-o clasa slaba, deci nu prea am facut nimic. Chimie si fizica nu stiu pentru ca profa era mai interesata de unghii decat de ora. Franceza si Engleza la fel profesori slab pregatiti. Istorie statea profu' de vorba cu noi. Geografie ne punea dirigu' note pe teme. Deci in afara de romana si matematica nu prea am facut nimic si imi e frica. Momentan fac meditatii la engleza. Ce sfaturi imi dati? Se leaga materiile? Mi-e foarte frica. Profa de la meditatii de la mate mi-a zis ca pe mate imi e locu'. Va rog, spuneti-mi macar ce trebuie sa stiu la fiecare materie. Mi-e frica! A doua problema e legata de faptul' ca mereu am impreisa ca nu stiu nimic si ca mi-am pierdut capacitatea de memorare, un prieten mi-a zis ca e de la caldura si ca e vara asa ca mintea e in over thinking. Voi ce spuneti?! Plus ca a fost si stresu cu examenele. Mi-e tot frica ca uit asa dintr-o data tot si nu stiu de ce... O fi din cauza ca mi-am cam ddat programu' de somn peste cap si am tot felul de scenarii. Voi ce spuneti?! SAs vrea sa stiu si oralul si ce trebuie sa stiu la fiecare materie. Mi-e frica! Vin dintr-o clasa slaba cu profesori neinteresati sau slab pregatiti. Nu stiu! Profa mea de mate de la clasa cat si cea de la meditatii spun ca pe mate-info imi e locu'. Si prietenii spun ca ma subestimez mult pentru ca la simulare credeam ca iau 4 si am luat 8, 4 cu 7, 3 si la examen credeam ca iau 7 si am luat 9, 2 cu 9, 7.

1 răspuns:
| HowshouldIknow a răspuns:

Pot sa-ti spun ca si eu am fost la fel. Am avut profesorii varza. Am dat tot pe matematica-informatica (informatica intensiv) si pot sa spun ca m-am descurcat foarte bine. Nu te mai speria, o sa-ti revii cand o sa incepi scoala. Pana la urma incepi un nou capitol, unde o sa cunosti alti profesori, cu un mod de predare diferit. O sa va ia cu totul de la capat, nu ai de ce sa-ti faci griji. Problema naspa este ca o sa ajungi sa faci pana la 7 ore de informatica. Sper sa ai un profesor mult, mult, mult mai bun fata de care l-am avut eu. O sa-ti placa. Cu restul materiilor nu vad nicio problema, dupa cum am mai spus o sa va ia de la capat.
Deci, succes si mergi cu capul inainte!