| SSSkkkk a întrebat:

am nevoie de putin ajutor. Dati-mi exemple de basme in care apar urmatoarele situatii sau personaje:
-pentru a scapa de o primejdie, eroul arunca un pieptene, care se preface intr-o padure
-un obiect neinsufletit capata viata
-fata frumoasa si harnica; fata rea si urata

3 răspunsuri:
| adytzu98 a răspuns:

-pentru a scapa de o primejdie, eroul arunca un pieptene, care se preface intr-o padure: Harap alb
un obiect neinsufletit capata viata: Soldatelul de Plumb
-fata frumoasa si harnica; fata rea si urata: Fata babei si Fata Mosneagului

| Ailenei_Eliza_Alexandra_1995 a răspuns:

-pentru a scăpa de o primejdie, eroul aruncă un pieptene, care se preface într-o pădure: Harap alb.
-un obiect neînsuflețit capată viată: Soldățelul de Plumb.
-fata frumoasă și harnică; fata rea și urata: Fata moșului cea cu minte de Petre Ispirescu.

| StroeMagda a răspuns:

A) Harap alb
b) Soldatelul de Plumb
c)Fata babei si Fata Mosneagului