| slowmooo a întrebat:

am o intrebare legata de visele lucide. In ultimele 2 saptamani m-am documentat foarte mult despre acest fenomen, care de altfel mi se pare super si am incercat de mai multe ori sa intru intr-un vis lucid. In prima noapte cand am citit despre chestiile astea, eram in visul normal, iar dupa mi-am dat seama ca sunt intr-un vis, si am incercat sa fac lucruri dar nu a mers nimic iar dupa vreo 2 secunde am intrat in SP ( sleep paralysis ) adica eram in pat si simteam ca mi se invarte capul zici ca era in masina de spalat, imi furnicau picioarele mainiile, nu puteam sa ma misc, dar din fericire nu erau si monstrii sau creaturi ciudate, pentru ca am inchis ochii deoarece stiam ca sunt intr-un SP. Intr-o alta zi am avut iarasi SP, din intamplare chiar nu stiu ce s-a intamplat m-am pus in pat sa dorm putin si chiar nu ma gandisem la visul lucid in ziua aceea si am intrat in SP, la fel fara monstrii si aceleasi simptome ca mai sus.
Acum cateva zile, am avut din nou un vis normal, si la fel, mi-am dat seama ca sunt intr-un vis, m-am uitat la mainiile mele si am vazut ca nu erau acolo iar dupa am inceput sa aud un sunet ca si cum ar fi sunetul de la aspirator langa urechea mea, un vant puternic, iar aici m-am speriat si am incercat sa ma trezesc si am reusit. Intrebarea mea este, cand am auzit acel sunet intram intr-un vis lucid sau ce se intampla? Vreau cat mai multe raspunsuri, va rog. Multumesc ca ati citit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce nu era niciun zgomot in jurul tau, clar facea parte dintr-un vis.
Si mie mi se intampla dar sunt foarte scurte. Cel mai recent a fost unul ciudat.
Purtam o conversatie cu niste personaje pe care le cunosc si in viata reala, iar una din ele mi-a spus ca nu e real ce se intampla, ca visez. Si din momentul respectiv am fost constienta insa nu a durat prea mult.

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

La inceput visele lucide vor dura foarte putin, dupa ce realizezi ca este un vis te vei trezi. Daca vei exersa mai mult timp vei putea avea vise lucide mai lungi.

| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Pai daca ai fost intr-un vis lucid atunci puteai opri acel sunet. Stiu, e ciudat, si eu m-am speriat intr-o zi intr-un vis si stiam ca e un vis asa ca am incercat sa ies, desi puteam face sa disara acele persoane.