| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Am pierdut azi la pariuri sportive o sumă foarte mare de bani! sad
Ma simt foarte deprimat,am o stare foarte proasta,nu am chef de nimeni si nimic...
Ce sa fac sa trec peste? Puteam sa dau cash out la o sumă destul de mare, dar am fost hapsin si am vrut mai mult...
Din banii aceea trebuia sa imi iau bilet sa plec in Franta si sa imi cumpăr si mașina...
S-a dus totul... sad

Va rog niste sfaturi, sa trec peste!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de creier!

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti sugerez sa citesti povestea asta, ca sa nu ajungi cam tot pe acolo.

https://www.reddit.com/......rus_viata/

Obligatoriu sa citesti si primul comentariu, lasat de cineva care lucreaza intr-o sala de jocuri.

| dullcat a răspuns:

Am cautat si un raspuns de-al meu, mai vechi, pe subiect:

Iti recomand sa urmaresti acel clip al lui Mircea Bravo, cred ca transmite foarte bine mesajul : https://youtu.be/I1Iw3gqLoVQ?si=a0AYHhFSOaHKKL_p

Din punct de vedere social, majoritatea oamenilor devin dependenti, aducandu-si consecinte negative, atat lor cat si apropiatilor. Chiar Sorin Constantinescu (fost președinte al Asociației Cazinourilor România) spune:,, Jobul tău este să transformi un client în dependent, asta e meseria ta, de asta ești pus acolo". -sursa https://www.libertatea.ro/......ia-4353676

In momentul in care nu exista distinctie clara intre limita recreationala si dependenta, clientii devin victime. Sa stii ca aceste firme doar profita la infinit de pe urma victimelor!

Imi dau seama ca este greu spre foarte greu sa te lasi, fiindca vezi reclame la orice colt de strada, pe blocuri si cladiri, pe bannere gigantice. Dar trebuie sa incerci, fiindca nu esti nici prima persoana nici ultima care a ajuns in acest punct!

Pentru a compensa timpul pe care in mod normal il petreceai in aceste spatii, incearca sa iti gasesti o alta activitate care sa te stimuleze.Ti-ar putea placea jocurile pe pc, sau orice altceva.
Creierul tau va simti lipsa acelei stimulari, acelei recompense, deci cel mai logic este sa iti setezi o lista de activitati si treburi de facut.Cand le completezi te poti rasplati cu ceva bun sau un suc preferat, o bere etc.

Incearca sa eviti sa treci pe langa case de pariuri, jocuri de noroc, cazinouri etc. in drumurile tale prin oras. Cel mai logic ar fi sa rupi legatura si cu prietenii care te indeamna sa li te alaturi.

O alta metoda care exista, dar ma indoiesc ca e aplicata, e programul de autoexcludere. Tu poti vorbi cu cei de acolo sa nu te mai primeasca, dupa ce completezi un formular.Este datoria lor, insa, probail nimeni nu o face fiindca banul primeaza si patronii acestor firme traiesc din clientii casei si dependenti.

Aminteste-ti constant ca poti investi acei bani in multe alte feluri utile pentru viata ta, nu sa-i dai unor oameni care nu se mai satura de bani. Stiai ca in alte tari profitul acestor spatii se duce exclusiv catre cauze sociale de ajutorare?

Recomand sa citesti si psihologia din spatele acestor masinarii, care provoaca dependenta pe bune: https://ultrapsihologie.ro/......nxietatea/ Este absolut obligatoriu sa intelegi cum functioneaza pentru a putea sa te lasi.
https://www.youtube.com/watch?v=DnQNLw1JwxE

Daca exista bunavointa si disciplina, totul e posibil!

| johnnny123 a răspuns:

Ciudat cum cei care pariază nu țin niciodată cont când sunt sfătuiți să nu parieze (numai eu știu câte "eronat" și "nefolositor" mi-am luat din cauza asta), dar când își pierd chiloții de pe ei vor sfaturi despre "cum să treacă peste".

Banii i-ai pierdut. Singurul lucru pe care poți să-l faci este să înveți din asta și să nu te mai apropii în viața ta de jocurile de noroc. Atât și nimic altceva.

| carevaescu a răspuns:

"Puteam sa dau cash out la o sumă destul de mare, dar am fost hapsin si am vrut mai mult..."

Dacă nu ți ai dat seama până acum, această idee e la baza dependenței de jocuri de noroc. Pe asta mizează și cazinourile. Pe de o parte întotdeauna jucătorul vrea mai mult, și sistemul este făcut în așa manieră încât să pierzi totul la întâmplare. Pe de altă parte acest cocktail de euforie de fapt creează o dependență.

Timpul nu îl poți da înapoi dar poți învăța din această experiență. Știu că este aproape inutil să îi spui unui dependent să înceteze, dar iată că este singurul sfat valid: încetează din a mai juca până când nu vei pierde mult mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci alți bani, ce muncești?

| Celdrept a răspuns:

Sfaturi? Ori te sinucizi îți îți pui interdicție peste tot! Și eu sunt ca tine,de câteva zile nu am mai mâncat nimic că am pierdut într-una! Trebuie sa le lași altfel o sa ajungi sa te sinucizi sau sa ucizi pe cineva, nu exista alta soluție.
Mergi la psiholog sau pocaiestete, dar cel mai bine e sa îți pui interdicție în toate sălile de jocuri.
Nu ai ce sa mai faci banii sunt pierduți, sfaturile sunt de prisos, sa îți bagi mințile în cap și să mă iei pe mine drept exemplu, de 11 zile nimic nu am mai mâncat, eu nu mai am părinți asa că eu când pierd mă duc rău la apa, mă rog la Dumnezeu să îmi dea și mie minte că nici eu nu am ca și tine.
Apucate de un hobby și mergi la psiholog altfel nu ai cum sa te lași, pune interdicție peste tot! Așa nu o sa mai poți să joci că te dau afara!

| EestiSodalane a răspuns:

Invață din greșeala asta și nu te mai du la pariuri. O să faci banii ăia înapoi. Și de data asta n-o să-i mai pierzi

| yamilangura a răspuns:

Baga inca un bilet, ala sigur iese!