| ixionJR a întrebat:

as vrea sa stiu de la cei care au dat bacul la mate, cum vi s-au parut subiectele, mie cel putin mi s-a parut o bataie de joc a ministerului, facand subiectele de o dificultate nula orice retardat ce stie operatii de grad 1, 2 si 3 si materia de liceu la nivel rudimentar ia bacul si se poate bate cu pumnul in piept ca "Deh, am luat bacul la mate ". Practic subiectele nu mai au scopul sa verifice modul de gandire al elevului ci doar sa verifice daca a invatat materia si formulele rezultatul fiind faptul ca elevii buni, foarte buni si de nivel de olimpiada judeteana iau 10 fara mari probleme. Sunt de acord ca subiectul 1 si sa zicem primul exercitiu de la Sub 2 sa fie accesibilie ca sa faca tot "lemnu' " de-un 5, dar ca sa nu dai macar 2, 3 exercitii in care sa se faca diferenta intre elevi buni, foarte buni si de nivel de oj, mi se pare scandalos si grosolan. In ritmul asta in tinand cont ca pofta si nivelul de invatatura in randul tinerilor scade ne putem astepta sa fie din ce in ce mai simplu pana cand a lua bacul este doar o formalitate si nu mi se pare normal... am muncit aproape 1 an pentru bacul asta, si m-am pregatit aproape intens pentru a putea intra la o facultate buna din tara, iar acum descopar cu stupoare ca este foarte posbili sa nu pot sa intru pentru ca diferenta nu se va mai face la mate unde m-am pregatit pentru a putea lua fata altora ci se va face la romana, o materie pe care o urasc (in sensul ca daca toti iau 10 la asta se va face diferentiere la media de bac, iar cum nota mea e posibil sa fie mica, o sa fiu dezavantajat )....astept pareri