| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Cam cât poate tine o relație de prietenie de la distanță, adică să vorbesti cu cineva doar prin mesaje fără să vă vedeți si fara sa faceti nimic impreuna? E benefica o altfel de relație sau trebuie sa renunți la ea cat mai curând, până unde se poate ajunge cu asta?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Personal nu o consider relatie,e timp pierut,hai sa revenim cu picioarele pe pamant,o relatie de prietenie se desfasoara in realitate nu prin mesaje,cat timp poti pierde astfel,si o viata, poti sa stai in zona ta de confort toata existenta ta, desigur ca nu e benefic pierderea asta de timp inutila,in loc sa ai prieteni reali,nu se compara una cu alta,in fapt studile demonstreaza ca depresia,anexitatea sunt corelate cu socializarea virtuala,oare de ce? creierul are nevoie de socializare reala, de gasit gasesti, eu am fost intr o librarie era plin de tineri, din toti aia cineva tot te baga in seama, oameni admira pe alti oameni care fac parte dintr un grup vs un tip singur, eu personal mi am pierdut ani din viata prin socializare virtuala e timp pierdut nu se compara cu o discutie cu un om real life

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tine pana cand te trezesti la realitate, sau iesi din impasul in care erai, cand ai inceput sa-ti completezi lipsa unei persoane reale, cu niste mesaje scrise fara responsabilitate.
Nu e benefica o astfel de situatie (nu e relatie), pierzi timpul si iti distorsionezi realitatea. Oamenii care au impresia ca sunt intr-o relatie cand isi dau mesaje cu un necunoscut, sunt foarte penibili, priviti din exterior.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e vorba de necunoscuti, e vorba de o fostă colegă de liceu, am terminat anul asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

A. Nu am observat ca e vorba de prietenie; In cazul asta, raspunsul meu e complet diferit. Am cel putin 3 prieteni cunoscuti pe internet, atat fete, cat si baieti. Sincer, vorbesc mai deschis cu ei, decat cu unii prieteni din mediul real. Cu toti m-am intalnit in realitate, cu unii chiar regulat.
E benefica o astfel de prietenie, ai mereu cu cine sa-ti analizezi problemele. Cu prietenii cu care vorbesti mai mult cand te intalnesti, nu prea poti atinge orice subiect, din senin. Uneori nu ai ocazia sa le spui ceva, sau nu au ei starea necesara. Pe internet se pare ca avem cu totii mai mult timp, si mai multa rabdare.
Am si prieteni cunoscuti in realitate, cu care tin legatura pe internet, e foarte ok si cu ei. Nu are cu ce sa-ti strice asa ceva, e pacat cand se rupe legatura.
Dar in ceea ce priveste relatiile de dragoste, tot ce e pe internet e pierdere de timp, daca nu se desfasoara si in viata reala. Pentru ca seara, cand te bagi in pat si ai mintea prostita de somn, poti spune niste lucruri pe care dimineata nu le mai simti. Iar celalalt crede ca ai vorbit serios. Si uite asa, unul isi face planuri de nunta, celalalt isi gaseste alta activitate, si nu se ajunge nicaieri. Dupa ce se clarifica esecul (si poate dura ani buni, daca esti incapatanat), cel care admira mesajele realizeaza ca a pierdut tot timpul asta, si poate avea sanse la relatii reale, daca nu era "orbit".