| Annonymus2 a întrebat:

Ce credeți, merita sa dau la facultatea de medicina dentara (stomatologie) dacă nu prea ma atrage biologia acum în liceu? Eu m-am gândit la meseria de dentist doar pentru ca partea practica mi se pare interesanta și chiar m-aș vedea făcând asta.

Dar la școală ora de biologie trece foarte greu și ma plictisesc extrem de tare (bine, e posibil sa fie și din cauza profesoarei, dar chiar nu vreau sa dau vina pe ea).

Cei care sunteți la la facultatea stomatologie, ce ziceți? Se învață extrem de mult? E adevărat ca abia mai ai timp liber? Păreri pro si contra?

M-ar ajuta sfaturile voastre ca să știu ce sa decid.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.

Nu confunda orele de biologie cu... practica big grin Una este o ora, un curs, alta este sa faci tu cu mana ta ceva, sa depinda oameni de tine si asa mai departe (mai mult sau mai putin).
Deci legat de acest aspect, nu iti face griji.

Legat de pasiune... daca ai oportunitatea sa faci asta si vrei sa faci asta, din partea mea, de ce nu? big grin

Pareri pro si contra nu am, fa ceea ce vrei sa faci, urmeaza o oportunitate si adu cu tine pasiunea. Asta este important, parerea mea cel putin ^_^

Si timp liber, ai oriunde vrei tu, daca chiar vrei sa ai si stii cum sa il gestionezi. Altfel spus, daca nu... si la cea mai "usoara" facultate nu ai timp liber pe care ai stii cum sa il folosesti.

Numai bine si indiferent ce faci, iti urez mult succes! ^_^

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Pai daca te atrage profesia, inveti ce trebuie ca sa ajungi acolo. Corect?

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Dacă nu îți place biologia deși vrei sa dai la Stomatologie este in regula. Dar la un singur aspect sa te gândești: ca trebuie sa îți placa din ramurile biologiei de liceu anatomia. Anatomia este o materie de care te vei lovi la facultate și este bine sa ai cât de cât interes pentru ea. In rest totul se invata la facultate și dacă îți place meseria asta, merita sa dai. Dacă îți organizezi bine timpul și te Pregătești din timp pentru examene, sesiune vei avea și timp liber.