| pitucel a întrebat:

cine ma invata si pe mine pasareasca dau funtitza +fot

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sunt multe,,stiluri,, dar cel mai folosit este cu,, pa,, si,, pe,, introduse alternativ dupa fiecare silaba a unui cuvant.De exemplu : mare=maparepe, adica ma-pa-re-pe.Deci dupa prima silaba adaugi,, pa,, iar dupa urmatoarea,, pe,, si continui asa. Buna ziua spui bupanape zipauape.Sau ce faci=cepafapecipa.Ai priceput sistemul? totul e sa desparti mental in silabe cuvantul, inainte de a-l pronunta.

2 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Cra Cra Cra
Piu Piu Piu
Ham Ham Ham si de genu asta laughing laughing rolling on the floor

| Bubuletu a răspuns:

Eu știu așa:
Diana: d( consoana, mergem mai departe si unim)
Di( am ajuns la o vocala, așa ca repetam vocala respectiva cu un p in fata) pi
Dipi - a( vocala repetam obiceiul)pa
dipiapa-n( consoana, mergem mai departe)na+pa
Diana- dipiapanapa
Alte cuvinte:
Eu- e(pe)u(pu)=epeupu
Pitucel-pi(pi)tu(pu)ce(pe)l(p)-pipitupucepelp

Apropo, atunci când un cuv. Se termina cu o consoana, se adaugă doar un p.

Ana-a(pa)na(pa)-apanapa
Tu-tu(pu)-tupu
Ai înțeles? Sper ca ți-am fost de ajutor!