| thekida14 a întrebat:

Care ma invata si pe mine limba pasareasca?

Răspuns Câştigător
| BeBe38 a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti explic mai detaliat, dupa ce zici o silaba a unui cuvant, te uiti la ultima litera de la silaba si pui un P in fata ei. Poti sa mai modifici tu sa suna cat mai pasareste nu neaparat dupa silabe.
Exemple: Pasareasca - Papasapareapascapa
Eu ma duc la baie. - Eupu (epeupu, suna mai fain) mapa dupucp lapa bapaiepe.
Sper ca ai inteles. happy
Have Fun

| Raz11 a răspuns (pentru BeBe38):

In sfarsit am invatat si eu cum sa vorbesc cu pasarile! laughing

| aliceioana a răspuns (pentru BeBe38):

BeBe38, nu vreau sa-ti stric fericirea, dar se scrie: Papasaparepeapascapa

31 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Haide sa incepem...
Pasul 1:Invatam vocalele...
a
e
i
u
o

Pasul 2: Invatam ce pune dupa vocale...
la A punem PA
la E punem PE
la I punem PI
la U punem PU
la O punem PO

Pasul3: Acestea PA PE PI PU PO se pun duca vocale NU INAINTEA LOR!

Pasul 4: Vedem daca ati inteles... (EXEMPLE)

hai- hapaipi
bei-bepeipi
apa- apapapa
mergem-mepergepem
te iubesc-tepe ipiupubpesc
imi placi-ipimipi plapacipi
esti viata mea- epestipi vipiapatapa mepeapa
nu-nupu
da-dapa
haide-hapaipidepe
acasa-apacapasapa
vino-vipinopo
forum-foporupum
topic-topopipic
masina-mapasipinapa
sa-sapa( am dat gresit cuiva de asta... dar m-am corectat aici)
casa-capasapa
melodie-mepelopodipiepe
viata-vipiapatapa
mea-mepeapa
normal-nopormapal
bineinteles-bipinepeipentepelepes
pleaca-plepeapacapa
parasuta-paparapasuputapa
bicicleta-cipicipiclepitapa
sora-soporapa
frate-frapatepe
net-nepet
internet-ipintepernepet
grozav-gropozapav
inteligent(a)-ipintepelipigepent(apa)
frumos-frupumopos
NEW
nicaieri-nipicapaipieperipi
am vazut-apam vapazuput
eu am gresit- epeupu apam grepesipit
ce vezi-cepe vepezipi
de ce sa ma lasi- depe cepe sapa mapa lapasipi
statusul-stapatupusupul
e pus- epe pupus
pentru-pepentrupu
altcineva-apaltcipinepevapa
tutorial-tuputoporipiapal
suta-suputapa
la-lapa
facut-fapacuput
de mine- depe mipinepe
ma credeti-mapa crepedepetipi
cautati-capauputapatipi
invata-invapatapa
limba-lipimbapa
pasareasca-papasaparepeapascapa
prietena-pripitepenapa
iubita-ipiupubipitapa
iubit-ipiupubipit
placere-plapaceperepe
(55 de cuvinte)

| NoMusicNoLife a răspuns:

E foarte simpla big grin

Trebuie sa pui dupa fiecare vocala a unui cuvant litera "p" i apoi din nou vocala respectiva.

De ex: Casa- capasapa
copac- copopapacapa
masina- mapasipinapa
toti pentru unu- topotipi pepentrupu upunupu
telefon- tepelepefopon

etc:d Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles big grin

| Anonymus314 a răspuns:

E prea simpla, ma rog, acum pasareasca difera, eu cum o stiu e asa:
dupa fiecare vocala pui g+vocala sau gh+vocala si dupa ultima litera pui g
de ex:
pighicighiogorg

| thekida14 explică (pentru Anonymus314):

Mi se pare mai complicata cu g :d dar mersi ori cum :*:*

| Tavy100 a răspuns:

Limba pasareasca este cea mai simpla limba din lume! eu am invatat-o auzind-o la mama si sora-meaH.nu are o regula stricta,dar ca sa iti spun asa,asta ar fi o regula:desparti cuvantul in silabe,lanaga vocala pui un,, p"apoi pui inca odata vocala dinaintea lui,, p". cand auzi regula asta ti se pare fff complicat asa ca mai simplu o sati scriu cateva cuvinte ca de pilda:
mama=mapa-mapa
tata=tapa-tapa
dragoste=drapa-gopo-stepe
iubire=iupu-bipi-repe
pasareasca=papa-sapa-repe-apa-scapa
limba=lipi-mbapa
si tot asa mai inkolo
este f simplu sa o invetzi daca ai cu kn vorbi!

| Elenaaa23 a răspuns:

Pai... ori vorbesti cu "ca" ori cu "p"
trebuie sa pui ca inainte de fiecare silaba a unui cuvant
ex: cacascatron=castron(cas-tron) camacasa=masa
Sau cu "p" trebuie sa pui litera p dupa fiecare silaba a unui cuvant si dupa ''p'' sa pui litera cu care se termina silaba(cam incurcat stiu)
ex: caspstronpn=castron sau ceva mai usor mapasapa=masa
Eu asa stiu ca se vorbeste pasareste
caMULTcaSUCcaCES!

Răspuns utilizator avertizat
| thekida14 explică:

Sorry ca nu v-am pus la toti raspunsurile castigatoare, dar eu l-am pus pe cel care mi s-a parut cel mai bun. Vi l-as fi pus la toti. exceptii cativa.:d

| digitall a răspuns:

Pai eu am auzit la niste prieteni si am invatat dupa ei nu este mare lucru trebuie sa pui dupa fiecare vocala din silaba un p si vocala din acea silaba de cate ori este ea faci la fel ex masina mapasipinapa

| ralucutza_6101 a răspuns:

Hmm e destul de usoara ideea e sa pui dupa fiecare silaba un p si ultima litera din silaba de ex Carte capartepe sau Madalin Mapadapalipinp

| LargeKidda a răspuns:

Iti dau eu cel mai clar raspuns ...desparti cuv in silabe si apoi ficare silaba se va termina in pa, pe, po etc...tot trebuie sa contina P big hug si oameni buni laughing) nu orice silaba sa termina in vocala laughing laughing)

| Noaca_Costi_1990 a răspuns:

Pai la orice ce silaba pui in fata bern.De exemplu spui ce faci: (berncebernfabernci)ai inteles!

| Diana100miller a răspuns:

După fiecare vocala dintr-un cuvânt adaugi un p si acea vocala ex.: Amalia=Apamapalipiapa

| DomnulAlb a răspuns:

Incearca sa te uiti la tastatura. Acum scrie un cuvant, il luam pe cuvantul "Unchiul" vezi daca un numar poate inlocui un grup de cuvinte sau o litera, noi vom scrie (1chiul). Grupurile de cuvinte Chi si Ghi se pot inlocui cu q, deci "1qul". Grupul de litere "ul" nu il mai putem schimba, deci ramane asa. Asa se transforma din romana in pasareasca Unchiul --> 1qul. Stiu ca suna ca niste litere si cifre la intamplare, dar merge.

| anca09 a răspuns:

Steaua sus rasare pe pasareste
stpepapupa spus rpasparpe
cpa po tpapinpa mparpe
stpepapupa strpalpucpestpe
spi lpumpi vpestpestpe

si pe gaineste
stgegaguga sgus rgasgarge
cga go tgaginga mgarge
stgegaguga strgalgucgestge
sgi lgumgi vgestgestge

| alexxa_7522 a răspuns:

Pai noi la scoala adaugam un pu,un pa, un pi, etc...cum crezi tu ca ar suna bine.De exemplu: Depepipin depe depe inspirapatipiepe=Depinde de inspiratie laughing
Cam asa.

| Puku a răspuns:

Eu stiu limba pasareasca nu N! Uite niste exemple :
ce faci?=cene fanacini?
mama=manamana
pa=pana
pasare=panasanarene
casa=canasana
deci e simplu doar pui un n kiss succes!

| Puku a răspuns:

Enestene foanoartene sinimplunu sana vonorbenestini inan panasanareneascana! ))

| Tutunaru_Ioana_1994 a răspuns:

Ca sa vorbesti pasareasca trebuie sa faci urmatoarele lucruri e simplu:
Dupa fiecare vocala pui,, p,, si vocala insusi

| Toghina_Nicoleta_1984 a răspuns:

Acasa=acapasapa
Mama=mapamapa
Tata=tapatapa
Bunica=bupunipicapa
Bunic=bupunipic
Sara=saparapa
Nicoleta=nipicopolepetapa
Iulian=iupulipiapan
Mobila=mopobipilapa
Televizor=tepelepevipizopor
Telefon=tepelepefopon
Perdea=peperdepeapa
Lut=luput

| sabie001 a răspuns:

Pasul 1 cf?:nic tec

| miruna2005 a răspuns:

Cine ma invata pasareasca

| Becali_Gigi_1994 a răspuns:

Epe sipimplapa

| Aftodor_Nicole_1994 a răspuns:

Vad ca nu stie nimeni care-i treaba cu limba asta. Pasareasca e de fapt "sapareasca". Nu se adauga nimic, de obicei se inverseaza vocale sau litere, eventual se mai adauga cate o litera.
Merg la tine - Germ la nite.
Madalina - Damalina
Marius - Ramius.
Exemplele astea mi-au venit in cap acum.
Apropo, sunt din Moldova. Numai noi stim sa vorbim "limba" tongue

| unulafel a răspuns (pentru Aftodor_Nicole_1994):

Ad me. stehi un iust sapareasca adevarata. laughing dar sa stii ca nu toti moldovenii o cunosc asa. de exemplu, eu pana acum nu am intalnit pe cineva din afara galatiului sa o cunoasca laughing oricum stehe mai nibe anash laughing

| Sh0kw0W a răspuns (pentru unulafel):

I-am. nibe sa nu iste si alti stehi din arafa lagatiului milba stroana

| naomiflorance a răspuns:

Theida14 ai invatat? ster ca da