| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Credeți că ar fi mai bine dacă toți pământenii ar vorbi aceeași limbă din maternitate? În felul ăsta nu ne mai chinuim învățănd altă/alte limbă/limbi, și nu ne mai putem plânge că nu înțeleg ce zic, olandezii, de exemplu.
Dar, există totuși translatori, care din asta trăiesc, și fără acest servici ar ajunge pe străzi.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Credeți că ar fi mai bine dacă toți pământenii ar vorbi aceeași limbă din maternitate?"

1 acum, chiar din maternitate, nu vorbește chiar nimeni
2 ideea e interesantă!

| Sachiroo explică (pentru sierra1):

Și cum să mă exprim?

| relian a răspuns (pentru Sachiroo):

Cum sa te exprimi? Cum ar fi corect sa te exprimi. Daca elimini partrea aia cu maternitatea, si alsi restul, eu zic ca e f bine, tu ce spui? Deci trebuie doar sa stergi "din materinitate" apoi exprimarea este una normala si buna.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu, ar insemna sa stergi o parte considerabila din istoria si cultura unor popoare, implicit a planetei.

| relian a răspuns:

Aia ca ar ramane o mina de oameni fara job nu ar fi problema, se reprofileaza, doar nu stam sa nu facem ceva ca ramane unu fara job.

Banui ca o sa se ajuga si la asa ceva, asta daca omenirea va continua sa mearga inainte.
Un vocabular universal este benefic pentru toti, cine stie daca si cand so realiza si asa ceva.
Cum am spus, nu-i exclus, poate in cateva mii de ani acolo o sa se ajunga sa nu zic mai devreme.
Aceiasi limba din materinitate, nu pre aai cum, dar o sa vorbesti cand vine timpul, acasa laughing asta presupune ca parintii acelui copil deja sa vorbeasca limba aia universala, chiar daca sa zic mai stiu si alta limba, cea oficiala, fiind cautata, vorbita si la scoala, atunci parintii asa or sa te invete.

Deci da, ar fi mai bine.De fapt international este deja folosita o limba comuna, engleza, asa ca lucrurile in directia asta vor merge, daca ceva nu se va intampla cu omenirea in viitor, sa n u regresam si sa ajungem si la mai multe limbi, decat is acum laughing

Deja au mai aparut cateva limbi noi, asta oficial, gen Moldoveneasca laughing si altele din fosta Iugoslavie, foste care or mai fi fost etc.