| anonim_4396 a întrebat:

Crezi că adrenalina este dependenta? De ce?

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

ADRENALINA este un hormon secretat de glanda suprarenala,in cazuri de stress.
Tu te-ai gandit ca este un drog?
Unele persoane,sunt "dependente "de adrenalina,deoarece le place sa riste:bungee jumping,parkour,formula unu, curse de masini stricate ce se izbesc, curse enduro, curse de motociclism, etc.Tot ce iti face sa-ti creasca adrenalina.

| DDoctorita a răspuns:

Buna fan1000

Da, adrenalina e dependenta. Adrenalina se produce in corpul nostru in situatii extreme, sa zicem pe taraneste, iti provoaca senzatii tari. Exista persoana adicte la asa ceva.