| BaiatDeTreaba865 a întrebat:

Daca era in fata o fata care ducea o geanta destul de grea si eu m-am oferit sa o ajut si ea a zis: Multumesc, e in regula. Eu am procedat corect ca am mers mai departe sau am dat dovada de lipsa de barbatism din cauza ca nu am insistat sa preiau controlul si sa o ajut cu acea geanta? Eu cred ca ar fi trebuit sa mai insist. Voi ce credeti avand in vedere ca o si cunosc?

Răspuns Câştigător
| BlondaBlondii a răspuns:

Sunt femei care pur si simplu nu au nevoie sau nu vor sa primeasca ajutor. Din moment ce tu te-ai oferit iar ea a refuzat nu ar trebui sa te simti prost. Din potriva, tu trebuie sa te simti bine, ai dat dovada de educatie si de bune maniere incercand sa ii oferi ajutorul. Nu te simti prost. Nu ai gresit cu absolut nimic.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De 2 ori daca o intrebai si refuza era ok, nu mai era de datoria ta. Cam de 2 ori trebuie intrebat, prima din politete, cand lumea in general si refuza, si a 2-a ca sa vada ca tu chiar vrei sa ajuti si nu intrebi doar asa.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ea a zis "DA, in regula" si tu nu ai preluat aceea geanta, atunci te-ai facut de cacao in fata acelei fete. tongue

| mihai69 a răspuns:

Ai făcut bine, în condițiile apariției mișcării #metoo - te putea acuza de hărțuire!

| ywar a răspuns:

Trebuia sa-i spui: Ba nu, eu insist chiar si sub amenintare sa va iau geanta. Macar era draguta?
... si barbatism, nu exista. Exista barbatie.

| WaterDrop a răspuns:

"feminism" / "barbatism"? De acolo provine cuvantul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca in geanta aia erau droguri? Tu ai fi devenit complice.
de exemplu o data o profa mi-a zis sa-i car nu stiu ce plase la urmatoarea clasa unde avea ora, iar eu i-am zis ca nu spunandu-i:,, si daca acolo sunt droguri, doamna? Vreti sa ma faceti complice?". Si apoi a rugat pw altcineva

| Raducons a răspuns:

Nu ai gresit, nu iti face griji, Data viitoare nu mai da dovada de barbatism decat daca ti se cere ajutorul, asta in caz ca nu este din familie sau iubita.Cateodata vrem sa facem bine si cadem noi de fraieri.

| Ana1687 a răspuns:

E ok, ai procedat foarte corect.

| lostgirl07 a răspuns:

Sincer cred ca e ok felul in care ai procedat! Adica daca va cunoasteti banuiesc ca ti-ar fi acceptat ajutorul daca ar fi avut cu adevarat nevoie. Este bine sa insisti doar in anumite situatii altfel devine stresant.