| Florentina24 a întrebat:

Buna,am și eu o întrebare, luna trecuta am aflat ca sunt insarcinata. Am mers la controlul ginecologic si mi- a spus ca am cam 3 saptamani, asta a fost pe 25.01.Intrebarea mea este, dacă am avut menstruația pe 16.12 nu trebuia sa am cam 6 saptamani? Imi este puțin frica având în vedere ca am pierdut o sarcina anul trecut.Doctorita spune ca e totul în regula dar nu știu ce sa cred..Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Varsta reala a sarcinii este cu minim 2 saptamani mai mica fata de cea aproximata, in cazul in care se calculeaza fata de prima zi a ultimei menstruatii avute. Aceasta varsta este valabila doar in cazul in care ciclul menstrual este de tipul regulat si are mereu lungimea de 28-30 de zile.
Daca ciclul menstrual este neregulat si are lungimea cand mai mare cand mai mica fata de lungimea ''ideala'' de 28-30 zile, fiindca nu se poate sti momenul in care a avut loc ovulatia si s-a format efectiv sarcina in urma fecundarii ovulului in respectiva zi, in acel caz varsta sarcinii poate fi cu ceva mai mica sau ceva mai mare (circa o saptamana) fata de varsta reiesita prin calcul.
D-na medic ginecolog a stabilit varsta sarcinii, pe baza a ceea ce a vazut la ecograf si reprezinta varsta REALA a sarcinii. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca medicul ginecolog a spus ca sarcina are circa 3 saptamani, asa este.

| Floridori a răspuns:

Varsta sarcinii se calculeaza incepand cu prima zi a ultimei menstruatii( adica 1-3 saptamani inainte de fecundarea ovulului). Daca ai avut ultima menstruatie pe 16 decembrie iar ovulatia pe 3 ianuarie, de exemplu(este doar o data inventata), se considera varsta sarcinii ca si cum s-ar fi format pe 16 decembrie.
La ecograf se poate aprecia varsta "reala" a sarcinii si ma gandesc ca asta a fost informatia pe care ti-a dat-o.
Sincera sa fiu, in locul tau, as schimba medicul ginecolog dar daca ai incredere, atunci este mai greu, stiu.
Multa sanatate si sarcina usoara!