| MareleBigBang a întrebat:

Despre formarea Universului in ce teorie credeti, in formarea de catre Dumnezeu sau Big-Bang-ul? Parerea mea e ca Dumnezeu a creat Universul, adica e absurd ca Universul a fost creat din... nimic, niciun element chimic, nimic. E imposibil sa fie creat din nimic, o explozie din nimic. Cred ca Universul trebuia sa fie creat de cineva Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Riker a răspuns:

Big Bang nu a fost o explozie... ci o expansiune a universului dintr-un punct infinit de mic, fierbinte și dens.
S-a descoperit că într-un vid, la nivel cuantic, adică la scări foarte mici se petrec constant niște fluctuați cuantice, perechi de particule virtuale apar spontan nimic, se anihilează și dispar înainte să le putem vedea dar știm că există pentru că le putem vedea efectele. happy
Aceste fluctuați se bazează pe principiul incertitudini a lui Heisenberg, care cere ca un împrumut mare energie să fie restituit imediat în vreme ce restituirea unuia mai mic poate dura mai mult.
Practic nu putem avea o valoare bine definită a energiei la un moment de timp bine definit.
Acum la fel aceste particule virtuale, bule spațiu-timp pot să apară spontan din nimic.
Această teorie prevede să existe universuri multiple sau un multivers, în care ocazional bule spațiu-timp sunt aruncate afară în existență și supraviețuiesc doar acelea care se supun condițiilor. ca totalul de energie să fie egal cu 0.
Vezi tu, în universul nostru toată materia are energie pozitivă în timp ce forța gravitațională de atracție creată de masă are energie negativă, făcând o sumă totalul va fi egal cu 0, adică nimic. happy
Un asemenea univers poate apărea din nimic și să existe pentru o perioadă nedeterminată de timp sau poate infinită. inflația cosmică a fost un alt truc care a făcut universul să crească exponențial în dimensiune.
De asemenea poți obține spațiu din nimic, happy dacă aplicăm legile mecanici cuantice asupra gravitației care este la rândul ei o teorie a spațiului, atunci spațiul în sine poate deveni o mecanică cuantică variabilă și poate fluctua și să apară spontan din nimic.
Sper că te-am ajutat. happy

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Absurd e sa crezi in zeii, ce sens are sa mai intrebi ceva daca deja crezi in ceva? intrebare fara sens