| YumeHime0 a întrebat:

Stim ca Universul a aparut in urma Big Bang-ului, o mare explozie. Dar aceasta explozie trebuia cauzata de ceva. Si trebuia sa explodeze ceva. Voi ce parere aveti? Fara raspunsuri despre Dumnezeu. Vreau explicatii stiintifice cat de cat.

Răspuns Câştigător
| muffy1 a răspuns:

Wow.o gramada de idioti pe site, imi plac intrebari din astea care te pun sa gandesti ca vezi cati nu au aceasta capacitate, e amuzant. pamantul, oamenii si asa au fost creati la big bang, nu dupa 14 miliarde de ani, si tot asa, cum naiba traiesc unii in o era a stiintei cand sunt asa tampiti?
o mica clarificare, nu a avut loc o exploziei, asta era teoria pana mai recent, dar s-a demonstrat ca universul e perfect sferic, o explozie nu putea sa faca asta, a avut loc o expansiune extrem de rapida din un punct, ca si cum ai umfla un balon rotund, binenteles la scara cosmica si infinit de rapid, de exemplu chiar si dupa 14 milioane de ani, expansiunea universului este mai rapida decat viteza luminii, si conteaza foarte mult diferenta intre explozie si expansiune, deoarece implica diferite forte
acum, pui o intrebare care inca nu poate fi clarificata, cel putin pentru inca multi ani, avem tehnologie sa putem formula teorii de cum a aparut, cum a fost big bangul, si altele, ce era inainte, asa tehnologie inca nu avem, si nici macar cei mai mari fizicieni din lume nu pot specula, iar tu intrebi pe site, unde nici unul dintre noi care mai avem legatura cu stiinta nu ne apropiem adunati la cunostintele alora, iar restul de pe site sunt pur si simplu scelerati, din aia cu pamantu are 6000 de ani si tot asa
sunt mai multe teorii, aia cu a murit un univers inainte si apoi a aparut asta, cum er ain un raspuns, alta cum ca in spatiul ala, ca sa ii zic asa, in care a aparut universul si se extinde, la distante prea mari sa le percepem au aparut alte universuri, poate universul nu e cine stie ce, adica poate e ca o mica scanteie, si poate sunt fiinte la un nivel muult mai mare care se joaca cu universuri cum ne jucam noi cu pietricele, acele fiinte la randul lor traind in un univers al lor, pot fi o infinitate de teorii legate de asta, inca nu putem raspunde, probabil vor trece chiar si milioane de ani de avans tehnologic pana sa clarificam, dar pana atunci putem doar sa invatam si sa cunoastem cat mai multe din ce a fost deja descoperit, nu sa ne complacem in o incultura aproape preistorica si cunostintele noastre sa se limiteze la biblie, coran sau alte carti de genul acesta, si sa ignoram progresul remarcabil facut de omenire doar in ultima suta de ani

Răspuns utilizator avertizat
| muffy1 a răspuns (pentru lolosaurus):

Pai nici acum nu are sunet o explozie in spatiu, sunetu nu are nici o treaba cu asta
se stie ca universul e finit cred ca de zeci de ani, pana si faptul ca se extinde iti spune asta, o chestie infinita nu are unde sa se extinda pentru ca e deja peste tot, daca nu ar avea limite cum naiba se mai poate extinde, cat despre forma universului, e adevarat ca abia in anii astia a fost demonstrata
faza e ca intelegi gresit o chestie, datorita referirilor gresite ale unora, nu universul e plat, universul observabil e plat, ceea ce nu contrazice teoria expansiunii la big bang
cea mai simpla analogie e urmatoarea, umfla un balon, e sferic, acum umfla acel balon la dimensiunile galaxiei de exemplu, si pune o furnica inauntru, balonul ar ramane sferic in continuare, dar din perspectiva furnicii este plat
asa si la noi, pana acum universul observabil este asa deoarece suntem inca in perspectiva furnicii, si asta inseamna ca e mult mai mare decat am crezut pana acum, cand vom putea observa destul de departe ca sa vedem o curbura in univers vom confirma teoria cu expansiunea big bangului
dar astea sunt teorii asa ca pana nu vor fi confirmate inca nu stim nimic sigur

| muffy1 a răspuns (pentru lolosaurus):

Acest site iti va explica foarte bine toate intrebarile pe care le-ai putea avea despre univers
http://curious.astro.cornell.edu/question.php?number=171

Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Tocmai vorbeam cu un alt user pe tema aceasta. Uite fragmentul care detine raspunsul meu:

Orice eveniment este creat de o actiune si orice actiune este creata de un eveniment. Ca ceva sa-si inceapa existenta trebuie sa fie actionat de ceva ce nu se supune regulei de mai sus. Ceva ce nu este creat, ci creaza. Ceva fara de inceput. Aceasta este explicatia logica si stiintifica (in limitele noastre empirice si rationale) pentru creerea universului. Transpusa in termeni biblici ar suna ceva de genul "L-a creeat Dumnezeu!".

| GodBlessYou a răspuns:

Am o teorie, nu stiu daca chiar exista. Cred ca materia din univers exista din todeauna. Cred ca ai auzit de teoria aia cum universul o sa se micsoreze, sa se adune, pana in punctul de la care a pornit, si v-a incepe din nou, cine stie cate "universuri" au existat pana acum... sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

| petrica1111 a răspuns:

Aceeasi dezbatere am avut-o prin clasa a 9-a. Noi ii spuneam profesoarei ca Dumnezeu a facut totul, nu Big_bang-ul. Profesoara ne-a spus asa.Gnditi-va la big bang si spuneti daca nu am dreptate. Sa zicem ca de la big bang a luat nastere pamantul, dar cine a declansat-o, ca cineva trebuia sa o declanseze, o mana dumnezeiasca. si asa ne-a impacat pe toti.

| TM6524 a răspuns:

1. Nu stim ca a existat un Big Bang, doar presupun (gresit) unii...
2.Nu a fost cauzata de nimic pentru ca nu a existat.
3.De ce fara raspunsuri cu Dumnezeu? Te macina pacatele?
4.Eu il vad pe Dumnezeu in fiecare lucru de pe Pamant si din afara Pamantului. Il simt pe DUmnezeu in fiecare rugaciune si la fiecare fapta buna. Tu de ce nu crezi in El?
5.Biblia, cartea sfanta inspirata de Sfantul Duh cuvant cu cuvant, ne spune ca Dumnezeu a creat totul in sase zile si a saptea s-a odinhit. Ceva asa frumos nu avea cum sa apara dintr-un haos si de la sine. Dumnezeu nu a fost conditionat niciodata de nimic si a existat din todeauna. Big Bangu-ul are o teorie bazata pe presupunere si cum spui si tu, nu are sens ca ceva sa se traga din nimic.
Sper sa te indrepti pana la sfarsitul vietii, caci mie teama pentru sufletul tau ca va fi chinuit in Iad...sad Vei da si tu socoteala pentru cuvintele tale necugetatecrying

| Dandanache a răspuns (pentru TM6524):

Nu scoate tu ochii altora, vezi-ti de pacatele tale.

Răspuns utilizator avertizat
| TM6524 a răspuns:

Ehh... Nu ma las deranjat de un om care priveste din punctul asta de vedere...

Răspuns utilizator avertizat
| f1r3TiG3R a răspuns:

Big Bang-ul s-a format in urma unei explozii, dar exploziea a luat loc dupa ce universul vechi care se presupune ca era inainte de Big Bang ar fi crescut atat de mult pana cand a dat pe afara "ca laptele cand da in clocot" si asa se presupune ca a aparut univesrsul nostru, dar nimeni nu stie exact nici macar Nasa.

Asta e ceva ce am gasit intr-o carte de astronomie mai veche. sper ca te-am lamurit putin. bafta http://faranoi.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine? stim? ca eu stiu altceva? ia, aia care stiti, spuneti si celor care nu stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut un documentar care spunea ca o gaura neagra a explodat si a eliberat materie, dar vine si intrebarea si gaura neagra cum o aparut? ce a declansat explozia ei? sincer nu stiu dar asta nu-i un argument ca dumnezeu exista atunci de ce nu credem in 2000 de zei? stinta e doar la inceput, am mai auzit ca inainte de explozie nu era timp fara timp nu exista spatiu si materie deci nu era nimic inainte de big bang

| dragos1294 a răspuns:

Se spune ca Dumnezeu a creat Big Bangul dar poti sa arunci si o privire aici http://www.realitatea.net/......39625.html

| miraabela a răspuns:

Conform acestei teorii, materia care alcatuieste Universul era, initial, concentrata sub forma de particule si antiparticule intr-un spatiu de proportii reduse si avea o temperatura foarte mare. Expansiunea extrem de rapida a acestei materii fierbinti afost comparata cu o explozie si tocmai de aceea fenomenul a fost numit Big Bang, adica "Marea Explozie". Deci nu a fost o explozie in adevaratul sens al cuvantuluihee hee

| AdrienneHelen a răspuns:

Parerea mea este ca teoria Big Bang-ului nu este una corecta, deoarece nimic nu este la intamplare.Iti dau un exemplu: oamenii au fost creati in ruma unei explzii? animalele au fost create in ruma unei explozii? Gandeste-te un pic ca Dumnezeu nu ne-a facut lumea din intamplare.