| remusbb a întrebat:

Era o melodie bisericeasca :
"Ceea ce este mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii " mi-o puteti spune pe toata?

Răspuns Câştigător
| Maria_5356 a răspuns:

Vrednic este cu adevărat să te fericim, Născătoare-de-Dumnezeu,
cea pururea-fericită şi preanevinovată şi Maica Dumnezeului nostru.
Pe cea mai cinstită decât heruvimii
şi mai slăvită fără de asemănare decât serafimii,
care fără stricăciune pe Dumnezeu Cuvântul ai născut,
pe tine, adevărată Născătoare-de-Dumnezeu, te mărim.
De tine se bucură, ceea ce eşti plină de har, toată zidirea,
soborul îngeresc şi neamul omenesc,
ceea ce eşti biserică sfinţită şi rai cuvântător,
lauda fecioriei, din care Dumnezeu S-a întrupat
şi Prunc S-a făcut, Cel mai înainte de veci, Dumnezeul nostru.
Că mitrasul tău scaun s-a făcut,
şi pântecele tău mai desfătat decât cerurile l-a lucrat.
De tine se bucură, ceea ce eşti plină de har, toată zidirea,
Slavă ţie.

2 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Cuvinese cu adevarat sa te fericim pe Tine nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat heruvinii si mai marita fara de asemanarea decat serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu cuvantul L-ai nascut, pe tine cea adevarata nascatoare de Dumnezeu te marim!

O seara placuta

| DouaPuncteIcs a răspuns:

Cuvine'se cu adevarat sa te fericim pe tine nascatoare de Dumnezeu cea pururea fericita si prea nevinovata si maica Dumnezeului Nostru ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii Care fara stricaciune pe Dumnezeu cuvantul ai nascut pe tine cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu te marim!
Funda?happy