| JonD a întrebat:

Este cineva pe aici care ma poate lamuri cum sta treaba cu boala Sindromul Tourette? Fara explicatii de pe net.

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Sindromul Tourette se confunda uneori cu tulburarea obsesiv-compulsiva. Consta in incapacitatea de a-ti controla anumite impulsuri, cum ar fi ticuri, gesturi sau cuvinte (majoritatea persoanelor cu acest sindrom au anumite ticuri pe care nu le pot controla; cei care nu se pot abtine sa spuna cuvinte vulgare reprezinta o minoritate). Nu exista o explicatie standard pentru care se intampla asta, dar din cate am citit, pentru multe persoane, repetarea anumitor actiuni le ajuta sa se elibereze de stres si anxietate, dar exista mai multe explicatii, pentru ca fiecare caz e diferit.

| Sonny1994 a răspuns:

E acel sindrom al omului care nu isi poate stapani vulgaritatea... Funda?