| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU. Eu sunt cam scund, am 1.62 cm la 17 ani, nici ai mei nu sunt foarte inalti, mama are cam 1.60 si tata aproximativ 1.70. Eu nu am mai crescut de vreo 2-3 ani, poate maxim 2-3 cm in acest timp. Oare o sa mai cresc sau raman un pitic? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Nu mai cresti natural, dar fiind in perioada de crestere deocamdata(ca varsta) fa-o prin sport.
Inscriete la inot/ia-ti o minge de baschet si un cos si joaca-te cu prietenii(baschet).
Creşterea în înălţime este direct raportată şi la modul în care ai grijă de tine. Prin urmare, dacă vrei ca micuţul tău să fie mai înalt, trebuie să ai grijă şi la:

· dietă– ai grijă să îi oferi o dietă echilibrată, bogată în proteine, carbohidraţi, vitamine şi minerale

· hidratare– copilul tău trebuie să fie mereu hidratat, aşa că apa ar trebui să îi fie unul dintre cei mai buni prieteni

· somn– în timpul somnului, corpul se odihneşte şi îşi reface ţesuturile, de aceea, trebuie să ai mare grija la calitatea somnului copilului tău: nu este suficient să doarmă un număr anume de ore, ci mai ales ca acestea să fie "de calitate", aşa că ai grijă la elemente disturbatoare precum zgomotul sau lumină

· formează-ţi un obicei din "a sta drept" – foarte mulţi copii au o postură greşită în timpul creşterii, mai ales atunci când stau pe scaun în faţa calculatoarelor, în timp acest obicei o să le afecteze coloana vertebrală. O poziţie corectă, nu doar că îi va ajuta să aibă şi câţiva centimetri în plus, dar o să îi ajute să evite şedinţele de fizio şi kineto terapie de care altfel o să aibă nevoie după 30 de ani

Tu nu esti copil, dar inca poti creste la fel ca ei, inca te incadrezi
citeste mai multe aici : https://life.ro/sporturi-pentru-cresterea-in-inaltime/

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu manaci hrana sanatoasa cu MULTE vitamine si minerale, ca hormonii tai de crestere sa fie stimulati.

Este vital ca in perioada de crestere sa ajuti si sa stimulezi hormonii de crestere, mai mai ales cand mostenirea genetica de la parinti nu te ajuta, de aceea trebuie sa mananci ZILNIC fructe si legume proaspete si evidnet carne.

Ti-as recomanda un sport precum: volei, handbal sau baschet care stimuleaza cresterrea.
Sala si ridicare greutatilor este intrezisa fiindca inhiba hormonii de crestere.

Odihna de noapte este vitala cresterii si dezvoltarii psihice si fizice. Culcacare la 10 noaptea cel mai tarziu, ca doi hormoni vitali creierului si oraganelor interne sa se produca: serotonina si melatonina. Acesti hormini se produc numai cand dormim intre 10 noaptea si 2 dimineata.

| sierra1 a răspuns:

"am 1.62 cm la 17 ani...raman un pitic?"

la inălțimea ta, nu ești pitic. De crescut, poate mai pui intr-un an sau doi, incă 1 procent din ce ai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești pitic. Până la 25 de ani mai ai șanse să mai crești.

| TheGentleman a răspuns:

Înălțimea este determinată genetic și nu se poate modifica prin sport sau alte bazaconii, că altfel, medicul te-ar lega de mâini și de picioare și te-ar tot întinde (în antichitate și evul mediu, asta era o formă de tortură folosită pentru a face oamenii să vorbească)

Sportul te ajută la tonifiere și menținerea sănătății. Dar evită să te apuci de unul singur.

Mergi la un kinetoterapeut bun să-ți facă analiza posturală, iar mai apoi găsește-ti un sport sau mai multe care îți plac

| 120bulevard a răspuns:

Probabil o sa ajungi pe la 1.65 maxim, cumpara-ti adidasi cu platforma ca fetelor nu le plac handralaii scunzi

| Mike155 a răspuns:

Probabil anul ăsta o să ajungi pe la 1.65 1.66.iar între 18 și 20 vei mai adăuga încă 2 3 cm. Refuz sa cred ca de la 14 la 17 ai crescut doar 3 cm, poate nu te ai măsurat bine.

| linjonkur a răspuns:

Probabil o sa ramai pitic.