| RaveNSaD a întrebat:

fratele meu se joaca incontinuu pe ps4, dupa ce se plicteseste vine pe pc, dupa pe tel si tot asa. Ce ar trebui sa fac ca sa nu se mai joace asa mult? Are 12 ani si la scoala invata bine, nu am ce zice. Isi face mereu temele deci de invat este ok fiindca fiind frate mai mare il verific dar nu stiu ce sa fac ca sa nu se mai joace asa mult. Funda, logic.

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Da-l la un sport ceva, sa aiba motiv sa mai iasa pe afara. Eventual du-te si tu cu el.

| Dismally a răspuns:

Trebuie sa gasesti pentru el o activitate care sa-i placa la fel de mult ca si jocurile. Nu poti sa il fortezi sa faca altceva, trebuie doar sa ii oferi mai multe alternative si sa poata alege singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu parintii ai vorbit? Asta e dependenta deja. Ascunde-i PCul, telefonul. Vorbeste cu el. Stabileste un timp dedicat jocului. Fa ceva de mancare cu miros imbietor ca sa-l urneasca din loc.