| Lavinia_1211 a întrebat:

:*, imi puteti spune care e diferenta intre un creion 2b si unul 2 hb? dau fundita

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Creioanele hb au mina mai tare si se folosesc mai mult de contur. cele cu B au mina moale si se folosesc de regula la hasurare.

| Valisha18 a răspuns:

Creioanele 2HB se gasesc si la coltul strazii deoarece sunt cele mai folosite. Bune pentru scris. Creioanele 2B sunt mai bune pentru desenul profesionist, mai usor de manevrat, si de aceea se gasesc numai in magazinele de desen.