| AlexAleex a întrebat:

Salut TPU,luni o sa dau examenul la romana, si eu am repetat o gramada...dar nu pot sa inteleg 2 exercitii...acela cu construirea unei fraze, si cel cu subordonatele..imi puteti explica, si sa imi da-ti niste exemple? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cristi250 a răspuns:

Subiectiva
Este propozitia subordonata ce indeplineste rolul unui subiect in fraza
Ca sa faci subiective cel mai usor este sa folosesti ceva de genul:
E bine/E rau/E interesant + ce elemente de relatie iti da+ o continuare a frazei( continuarea trebuie sa contina un predicat si ai grija sa aiba o logica)
Ex: E bine+cand+inveti.

Predicativa
Este propozitia subordonata ce indeplineste rolul predicatului intr-o fraza.
Pentru a realiza predicative mai usor foloseste ca introducere " Problema e" apoi adaugi elementul de relatie +continuarea
Ex: Problema este+ca+inveti.

Atributiva
Este propozitia subordonata ce indeplineste functia de atribut intr-o fraza.
pentru a realiza o atributiva foloseste ca introducere un substantiv(de preferabil care sa reprezinte un obiect) apoi adauga elementul de relatie+continuarea

Completiva directa
Ete propozitia subordonata care indeplineste funtia de complement direct intr-o fraza
Pentru a alcatui o completiva directa foloseste ca introducere un verb apoi elementul de relatie +continuarea.
Ex: Am facut+ce+am vrut.

Completiva indirecta
Este propozitia subordonata care indeplineste functia de complement indirect intr-o fraza.
Pentru a realiza o completiva indirecta
foloseste ca introducere verbul "Ma gandesc" apoi elementul de relatie+continuarea
Ex: Ma gandesc+cum+voi rezolva problema

Propozitiile subordonate circumstantiale de loc, timp si mod
Pentru cea de loc pune ca introducere "Ma duc" apoi elementul de relatie+continuarea
Ex: Ma duc+sa+culeg flori.

Pentru cea de timp foloseste introducerea "Vine" apoi elementul de relatie+continuarea
Ex: Vine+cand+vrea.

La cea de mod foloseste ca introducere un verb+elementul de relatie+continuarea
Ex: Se poarta+cum+vrea.

5 răspunsuri:
| AlexAleex explică:

Multumesc tuturor, acum le inteleg mai bine...bafta tuturor la. examen!

| LaryLarrrysaa24 a răspuns:

Si eu tot luni il dau.
subordonatele sunt cele ce urmeaza dupa elementele de relatie, de ex:
Trebuie sa mananc- sa este element de relatie.subliniezi trebuie pui bara si apoi subliniezi mananc si iarasi pui bara, P1(trebuie)este propozitie principala decoarece are inteles si nu are element de relatie, si P2 este subiectiva.
La cerinta care ai dat-o pot sa dau un ex:
Problema este cum mergem. subliniezi este-deoarece este inlocuieste de exista deci este predicat, apoi subliniezi cum deoarece este element de relatie, si mergem subliniezi.problema este este P1-adica este propozitie principala se noteaza pp., si mergem este predicativa.
Subordonatele sunt frazele care urmeaza dupa elementele de relatie, si in caz ca o sa ai doua elemente de relatie intr-o fraza, subordonata este a doua propozitie.
Sper ca te0am ajutat.

| Cristi250 a răspuns:

Si eu il dau tot luni
Ce anume nu ai inteles?

| AlexAleex explică (pentru Cristi250):

Subordonatele,mai exact ..si exercitii de genul : construiti o fraza in care sa existe o fraza subordonata predicativa introdusa prin adverbul relativ cum? Ceva de genul.mi le explici te rog?

| Cristi250 a răspuns:

Ce am scris mai sus nu este explicatia din manuale ci o metoda predata de catre profesoara mea pentru a realiza propozitiile mai usor