| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Sa zicem ca parintii mei sunt originari dintr-un oras,dar pe mine ma nasc in alt oras,dupa care ma aduc in orasul de provenienta,unde imi petrec copilaria. Pot spune ca sunt originar din orasul parintilor mei? Pot spune ca este si orasul meu? Eu sincer nu cred ca locul nasterii are vreo valoare,ci mai degraba locul unde cineva are origini,si in acelasi timp, unde isi petrece copilaria, sau chiar restul vietii.Sunt in aceasta situatie si ma jeneaza faptul ca unii imi zic ca nu sunt de acolo, doar pentru ca atunci cand m-am nascut eu nu functiona maternitatea, desi familia mea este aici inca din anii 50-60 cand localitatea respectiva nici nu devenise inca oras.

1 răspuns:
| Superman1243 a răspuns:

Tu esti originar de unde ti se trag "radacinile" adica de unde sunt parintii tai!