| Dudu521 a întrebat:

Se aproprie vacanta, si toata lumea e fericita, dar pe tot anul scolar, 2013-2014, am intalnit sa zicem o problema cu o colega sa spunem. Am sa incep sa povestesc si as vrea sa stiu si parerea voastra.
Deci colega X ( nu dau nume) este cea mai desteapta din clasa si am observat ca se bucura de un regim mai special fata de ceilalti elevi. Spun in sensul in care ea castiga o diploma la OLIMPIADA de Matematica si se claseaza pe un loc onorabil. Profesorii incep : - Aoleu felcitari, bravo! Nu pot sa cred sunt asa mandra/mandru de tine! Bravo, bravo, bravo. Si un alt copil castiga o medalie si o diploma la un concurs sportiv se duce la scoala sa le spuna profesorilor, iar ei spun cam asa : Mda... bine, bravo! Cea ce vreau sa zic e faptul ca acea colega X e mult mai apreciata, sa zicem. Si ma bucur pentru ea dar totusi ar fi trebuit si acel copil sportiv sa primeasca laudele cu aceeasi masura. Spuneam ca se bucura de un regim mai special pentru ca ea poate veni la scoala cu fusta si albastru sclipicios pe partea pieptului si diriginta nu ii reproseaza nimic, dar cand eu am fost elev de serviciu pe scoala si am venit intr-un hanorac mai subtire pe albastru decent, diriga cand ii deschid usa sa intre in scoala se uita la mine urat si nu zice nimic.O colega de a mea i-a spus dirigintei in fata de ce ne comenteaza noua si colega X scapa. Si inevitabil Domna Diriginta spune : - Nu am avut timp sa ma iau si de ea o sa o fac stai linistita! Cand am auzit asta si am vazut ca oricum nu se intampla nimic eram un pachet de nervi, dar am stat in banca mea.Am vorbit si cu parintii despre asta si cel putin mama imi spune sa trec peste, asta e, este destepta, se poate bucura de asta pentru ca merita.

Sa nu credeti ca eu in clasa acea sunt un copil care nu invata si comenteaza de altii, nu deloc chiar invat foarte bine, dar am simtit sa scriu asta fiind oarecum deranjat.

Vreau sa stiu si parerea voastra! Multumesc!
Scuzati greselile gramaticale!

FUNDA!

1 răspuns:
| 123Stefy456 a răspuns:

Ok... In primul rand aceasta colega "X", sa inteleg ca are rezultate foarte bune (ma refer la toate materiile). Ei bine, iti spun din propria experienta, rezultatele "intelectuale" sunt mai admirate decat cele fizice. De ce? Nu stiu. Trebuie sa te gandesti asa: fata asta invata? Merita premiile? Face eforturi?
Cred ca problema nu e neaparat la ea ci la profesori. Nu ar trebui sa faca diferente. Aici recunosc, nici ea nu ar trebui sa profite si sa nu respecte regulile si uniforma. Cu diploma, fara diploma, toti trebuie sa respectam regulile.
Poate ca merita laudele, ca poate a muncit (nu ma intelege gresit, dar cred ca e bine sa-ti fie recunoscute meritele), dar nu trebuie sa se exagereze. Adica ai luat diploma la olimpiada de mate, asta nu inseamna ca TREBUIE sa ai 10 la romana sau altele.
Asta e lumea in care traim. Si stiu, nu e corect. Asta e doar parerea mea. La revedere!