| Dudu521 a întrebat:

Se aproprie vacanta, si toata lumea e fericita, dar pe tot anul scolar, 2013-2014, am intalnit sa zicem o problema cu o colega sa spunem. Am sa incep sa povestesc si as vrea sa stiu si parerea voastra.
Deci colega X ( nu dau nume) este cea mai desteapta din clasa si am observat ca se bucura de un regim mai special fata de ceilalti elevi. Spun in sensul in care ea castiga o diploma la OLIMPIADA de Matematica si se claseaza pe un loc onorabil. Profesorii incep : - Aoleu felcitari, bravo! Nu pot sa cred sunt asa mandra/mandru de tine! Bravo, bravo, bravo. Si un alt copil castiga o medalie si o diploma la un concurs sportiv se duce la scoala sa le spuna profesorilor, iar ei spun cam asa : Mda... bine,bravo! Cea ce vreau sa zic e faptul ca acea colega X e mult mai apreciata, sa zicem. Si ma bucur pentru ea dar totusi ar fi trebuit si acel copil sportiv sa primeasca laudele cu aceeasi masura. Spuneam ca se bucura de un regim mai special pentru ca ea poate veni la scoala cu fusta si albastru sclipicios pe partea pieptului si diriginta nu ii reproseaza nimic, dar cand eu am fost elev de serviciu pe scoala si am venit intr-un hanorac mai subtire pe albastru decent, diriga cand ii deschid usa sa intre in scoala se uita la mine urat si nu zice nimic.O colega de a mea i-a spus dirigintei in fata de ce ne comenteaza noua si colega X scapa. Si inevitabil Domna Diriginta spune : - Nu am avut timp sa ma iau si de ea o sa o fac stai linistita! Cand am auzit asta si am vazut ca oricum nu se intampla nimic eram un pachet de nervi, dar am stat in banca mea.Am vorbit si cu parintii despre asta si cel putin mama imi spune sa trec peste, asta e, este destepta, se poate bucura de asta pentru ca merita.

Sa nu credeti ca eu in clasa acea sunt un copil care nu invata si comenteaza de altii, nu deloc chiar invat foarte bine, dar am simtit sa scriu asta fiind oarecum deranjat.

Vreau sa stiu si parerea voastra! Multumesc!
Scuzati greselile gramaticale!

FUNDA!

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Din nefericire, foarte multi din randul cadrelor didactice nu au si cunostinte de psihologie, macar in ce priveste atitudinea controlata.Ca apreciaza diferentiat elevii, e firesc, avand in vedere rezultatele diferite.Dar nu ar trebui sa lase impresia unui tratament diferentiat.Trebuie sa te obisnuiesti cu aceasta,, diferentiere,, pentru viitor, caci o vei mai intalni.

| LoveTenis a răspuns:

Merita asta fiindca o olimpiada e mult mult mai grea decat un concurs.La olimpiada se dau subiecte din toate clasele facute+o clasa in plus! Trebuie sa intelegeti ca profesorii vor avea mereu un elev preferat.Si sa stii ca e o realizare mare sa fii clasat\a pe un loc destul de bun la o olimpiada! Parerea mea e ca nu ar trebui sa fa pese de ea.Cand o sa ajungeti si voi la o realizare ca a ei atunci sa comentati.Pana atunci nu!

| Dudu521 explică (pentru LoveTenis):

Am spus la sfarsit ca nu vreau sa luati ca pe un comentariu, si nu sunt de acord cu tine cand spui ca Olimpiada e mult mai grea ca un concurs sportiv. Stai tu pe teren ca Simona Halep 3 ore, dand tot ce e mai pun din tine, si apoi sa te mai gandesti. Nu spun ca Olimpiada e pistol cu apa fata de un concurs sportiv, din potriva dupa mine ar trebui clasate la fel amandoua, de aceea profesorii, zic eu, nu ar trebui sa dea impresia unui tratament diferentiat. Vorba lui @Danut_Popa_1961 happy
Si faza cu... ''+ o clasa in plus ''. Nu este adevarat m-am uitat peste subiecte.

| LoveTenis a răspuns (pentru Dudu521):

Eu stiu la ce te referi...si noi avem asa profesori care fac discriminari.Ei evident ca de concentreaza mai mult la olimpiadele pentru ca au legatura cu materia lor! Si ca sa stii eu fac tenis de performanta si si eu stau pe teren cate 2 ore pe zi jucand cu niste tipi\tipe mai buni sau mai rai decat mine si dau tot ce e mai ''pun'' din mine.Asa ca daca nu stii despre mine nu comenta.Profesorii fac aceste discriminari incecand sa ii faca si pe ceilalati copii sa incerce sa faca aceleasi eforturi.

| XxAllyxX a răspuns:

Eu spun ca ai perfecta dreptate. Este la fel de greu. Dar asta se face doar cand profesori tin cu ea. Deci cred ca tin foarte mult cu ea si cu el nu. Ar fi m-ai bine sa asculti de parinti tai si sa nu o bagi la sufletwinking