| Andrei1732 a întrebat:

Stiu ca pare o intrebare prosteasca dar vreau sa devin dependent de tigari ca sa ma las.Sa vad daca pot sa ma las.Multi spun ca nu pot sa se lase.....eu cred ca ma pot lasa.
Cate tigari sa fumez pe zi sa vina dependenta?

Răspuns Câştigător
| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Nu cred că ar trebui să faci așa ceva, nu trebuie să demonstrezi nimănui nimic. Da, există oameni care s-au lăsat de fumat, dar a durat mult, au luat tratament și au ieșit cu grave probleme de sănătate. Înțeleg că probabil ești curios și vrei să faci asta pentru a-ți demonstra ție sau altcuiva că poți, sincer și eu am fost, poate încă sunt. Erau unele momente când mă întrebam ce s-ar întâmpla dacă aș face asta și recunosc că era tentant, și eu credeam în adâncul sufeltului că mă pog lăsa. Dar de fiecare dată când îmi spuneam asta era o voce în capul meu care răspundea așa :
,, Cei ce fumează nu au rezistat tentației, deci nici tu nu poți rezista, nu?"
Și atunci îmi apărea dorința de a rezista tentației în loc să rezist dependenței, cel puțin ea nu mă înbolnăvea. Deci pe scurt, dacă fumezi lași tentația și curiozitatea să te învingă, cum au făcug alte sute sau mii înaintea ta, și eu cred că această curiozitatea este chiar mai rea și mai greu de învins decât dependența în sine, pentru ea nu poți lua tratament, e mereu acolo gata să te doboare. Acum te întreb, tu te lași doborât? Eu nu și aș vrea ca nici tu să nu o faci. Și cum am mai zis, dacă alegi să te lași de fumat nu înseamnă că poți să scapi și de bolile ce vin odată cu el, ele vor rămâne acolo și vei urâ asta (doar dacă, printr-o minune, îți place să fi bolnav și să iei tot felul de medicamente). Deci sper că te-am convins și acum la urmă, permite-mi să te întreb iarăși: Te vei lăsa doborât de tentație și curiozitate sau vei lupta contra lor?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa spuneam si eu cu multi ani in urma. De atunci cred ca am fumat doua TIR-uri de tigari.

| whatevernvm a răspuns:

Alt deștept

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este cea mai idioata idee posibila!

| Andreeush a răspuns:

Cred că nu realizezi ceea ce spui.

| FaraNumePls a răspuns:

Doamne ce mare iti e gradina!

| HadesSs a răspuns:

Tu esti prost sau te faci?laughing