| SpikLo a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si marti am simulare la romana si joi la matematica.Chestia e ca nu sunt optimist deloc.Toata ziua invat la romana deoarece vreau sa iau o nota mare. Mi-am facut un dosar unde am scris functiile sintactice,valoare morfologica toata ziua stau si le invat dar simt mereu ca nu stiu nimic sad si sunt foarte speriat de ideea ca voi lua note mici. Ce sfaturi imi dati, ce sa mai invat?

6 răspunsuri:
| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Axeaza-te pe literatura, mai usor cu gramatica ca nu face mai mult de 30 de puncte.

| Ellena20 a răspuns:

Heii.
Si eu sunt tot clasa a 8-a. Ma mira faptul ca dati simularile asa de tarziu, noi le-am dat acum o luna.
In fine. Asa eram si eu, aveam impresia ca uit tot pe masura ce mai invatam ceva. Expresia aceea, nu mai ingrasam porcul in Ajunul Craciunului.

Mai bine, in ultimele zile, lasa-ti mintea sa se recreeze, va fi mult mai bine. Asa e, trebuie sa ne acomodam cu stresul examenului.

Totusi, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! si eu sunt a 8a si am dat deja simulare. a fost super simplu si sigur iau 10 dar tu nu te mai panica atat ca la mate e mai greu.o sa iti dea si tie probabil sa demonstrezi ca o poezie e opera lirica, sa faci o descriere de 10-15 randuri, sa zici 3 f.s. si 3 v.m., sa explici niste versuri, sa zici ce propozitii subord. sunt intr o fraza...cel putin mie asta mi-a dat

| ayosmdk a răspuns:

Si eu am dat simularile acum 2 zile
La romana a fost super simplu ( am luat 9, 70)...
Probabil ca o sa iti dea de explicat niste versuri, imagini artistice, figuri de stil, demonstrat apartenenta la genul liric... fraza +subordonate, de construit o fraza in carec sa apara un anumit tip de subordonata, 2-3 functii sintactice, 4-5 valori morfologice, o descriere sau o exprimarea a opiniei...
Oricum, o sa fie foarte usor...

La mate... asa si asa ( am luat 9 )
La noi a fost destul de greu...
Noua ne a dat functii, o expresie, o problema gen - un biciclist parcurge un drum, in prima zi 30%, in a doua 40% etc -; in a treia parte doua probleme mai grele...
Eu iti propun sa inveti : functii, formule piramida, cub, prisma, recapituleaza putin si cercul ( poate ca voua nu o sa va dea dar... in caz, doar sa stii aria si perimetrul ), si chestiile minore pentru prima parte : media aritmetica, geometrica, regula de 3 simpla, formulele cub, piramida, prisma

In orice caz, fi optimist... uita-te la mine.Am avut incredere in mine si am luat note destul de mari ( mai ales ca nu am invatat deloc pentru simulare - am fost asa aiurita ca am aflat cu o ora inainte ca o sa dam simulare laughing )
Daca spui ca inveti mereu nu ar trebui sa iti faci griji.

| SpikLo explică (pentru ayosmdk):

Invat dar simt ca nu stiu nimic laughing) Stiu si eu crezi ca ma poti ajuta? big grin Si ma refer daca imi poti lasa un id ceva sa imi explici cateva lucruri deoarece vad ca ai luat niste note foarte bune si felicitari pentru ele happy

| ayosmdk a răspuns (pentru SpikLo):

Sigur happy ligia_ema