| tigerman a întrebat:

Urmaream Casa del Papel si am ajuns la un episod unde profesorul e testat cu poligraful. Credeti ca asemenea teste au acuratete? Poate fi pacalit un poligraf?

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Au acuratete dar desigur ca poate fi pacalit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt teste 100% sigure și sunt tipi duri în stare să păcălească.

| Celcestietot a răspuns:

Am urmarit eu un documentar, cu un specialist care explica ca acesta nu poate fi pacalit, pentru ca poate detecta pana si cele mai mici reactii din corpul individului si acel soft, program este unul precis, stabil. Pana si cei care au efectuat testul poligraf ramasesera surprinsi de acuratetea acestuia. Dar, acum fiecare crede ce vrea, pro sau contra inselarii acestuia.

| PainTech a răspuns:

Daca testul poligraf avea acuratete 100% ce rost mai au investigatiile moderne?
De ce sa stai sa sapi dupa dovezi, sa monitorizezi telefoane, sa te chinui sa faci flagrante cand poti sa il iei de acasa intr-o dupa-amiza pe suspect, sa il pui la test poligraf si sa ii pui 5-6 intrebari? Nu era mai simplu?

| Dandinelle a răspuns:

Da si poligraful este inca o proba nu 100% aceptata din cauza asta.