| Tavi_Iuga a întrebat:

Am citit o carte in care o persoana ajunge sa fie testat cu poligraful. Ok, e testat, insa descrie acolo o metoda de a pacali acest test. Pe scurt scrie ca daca iti produci o durere, te pisti, te intep cu un ac sau iti musti limba poti pacali poligraful. Credeti ca e adevarat asa ceva?

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, este adevarat dar trebuie sa exersezi putin. Il poti pacali si fara nici o durere.

| lorix a răspuns:

Testul poligraf iti masoara bataile inimii. Si in functie de acestea ies rezultate si se trag concluzii.
De pilda, daca bataile ti se accelereaza dupa o anumita intrebare atunci inseamna ca acea intrebare ti-a provocat emotii. Emotiile sunt si ele trecute la o anumita categorie, aceea in care subiectul in cauza "poate minte" sau "sigur minte".
Si spun "poate" pentru ca testul poligraf "poate fi pacalit" si fara voia ta.
Sa iti dau un exemplu: un om cu probleme cardiace NU ar trebui sa fie lasat sa faca un astfel de test deoarece problemele sale de sanatate ar putea influenta in mod negativ rezultatul.
Nu este tocmai exact, un alt exemplu ar mai fi ca nu toti functional la fel.
Un sociopat nu are aceleasi emotii precum un om normal, daca nu simte nimic in momentul in care minte asta nu inseamna ca este cinstit dar testul nu are cum sa verifice si acest lucru.