| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salut.
Voi ati luat vreodata nota mica de 4 sau 3 din prima fara discutie doar pentru ca nu ti-ai scris o tema? daca da vi s-a parut corect sa luati pentru un lucru marunt ca asta?

Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

Nu,si mi se pare cea mai mare tampenie.
Temele sunt facute sa te pregateasca pentru un test, dar in Romania, cum sistemul educational este prost, profii te obliga sa iti faci temele dandu-ti asa, cate un 4!

16 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Am luat 3 pentru că făcusem doar 2 exerciții, iar conform profesorului meu "Asta nu se numește temă", dar nu mi l-a pus direct, m-a scos la tablă și m-a pus să fac niște exerciții pe care nu le-am reușit, așa că mi-a dat nota meritată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare normal si cred ca ar trebui sa raportati astfel de abuzuri la director.

Normal e sa primesti note pe ceea ce stii din materie (ascultare, lucrari scrise). Tema poate sa fie facuta dar copiata de la altcineva. Temele au rolul sa te ajute sa te antreneze sa intelegi bine ce se face la o lectie.
Sa nu scrii tema o data nu e mare tragedie, dar daca nu o scrii de mai multe ori se va cunoaste lucrul asta si in performanta ta, deci note pentru indisciplina se mai dau, acum nu stiu cat de autorizati sunt profii s-o faca, dar probabil ca au si libertatea asta.

| alexandrualind a răspuns:

Nu mi s-a intamplat dar la uni colegi de ai mei da.

| Otto2014 a răspuns:

Da,de multe ori.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu m-a interesat!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am luat un 3 pentru ca am copiat tema.

| Idkidk a răspuns:

Eu nu am luat notele astea, mereu mi-am făcut tema, cea mai mică notă a mea a fost 5 ( în generală ), iar în liceu cea mai mică : 9 ( Am avut doar unul la fizică)

| AFR81 a răspuns:

Am luat note de 3 si de 4 nu numai cand nu mi-am facut temele sau n-am invatat, am luat si din cauza colegilor, eu nevinovat fiind. N-am stat sa ma cert, niciodata nu am fost genul ala pe care-l faceau notele. Daca asa a considerat profesorul, ce pot sa fac eu chiar daca nu mi se pare corect?

| SergiuBoss11 a răspuns:

Este foarte corect, mai ales pentru ca specifica mereu profesorul ca va arde cu un 3 daca nu va faceti temele.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am luat 3 la filozofie ca am gresit titlul lectiei nu ca nu l-am stiut! Nu mi-a parut corect dar profesorul este suveran in acordarea notelor.

| OldSoul a răspuns:

Da, pe cand eram la liceu am luat si eu 4 sau 3 tot pentru tema incompleta, cert era ca aveam facuta tema mare parte, iar alti colegi care aveau si mai putin din tema au luat si 6...
Ce sa le ceri, asa sunt unele specimene de profesori...
Dau note in functie de atentia pe care le o oferi (Cadoul de la sfarsit de semestru happy )

| Doarunaltutilizator explică (pentru OldSoul):

Cam asa e.

| Doarunaltutilizator explică (pentru NellieLovett):

Chiar e o tampenie mie mi s-a intamplat in a sasea la romana mi-a dat profa 3 pentru ca nu am facut o tema dar am trecut cu bine pana la urma si acum am inteles ca a mai dat tot pentru asta.

| BadAngel3 a răspuns:

Normal. Profesorul va spune clar ca va pune 3 daca nu scrieti. Nu este ca si cum nu ai fost avertizat ( de mai multe ori ).

| Doarunaltutilizator explică (pentru BadAngel3):

Pai da dar daca acel copil a lipsit atunci cand profu a spus o tema si el nu a avut de unde sa isi ia notile asta ar fi corect?

| BadAngel3 a răspuns:

Pai cum adica nu a avut de unde sa isi ia notitele? De la un prieten sau de la colegi. Nu poti sa fii atat de antipatic incat sa nu te intelegi bine cu nimeni.In caz ca nimeni nu vrea sa iti ofere nici-o informatie, atunci nu e corect sa ai 3 doar pentru ca restul sunt idioti.