| AnotherGirl a întrebat:

happy

Voi ce limba straina ati alege dintre germana si spaniola? Argumentati; tinand cont si de faptul ca se ia totul de la zero, fara niciun "bagaj" de cunostinte. [Adica nu stiti, de exemplu, niciun cuvant in limba respectiva]

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! :*

Răspuns Câştigător
| zuzautza a răspuns:

Germana clar mai ales daca ai ocazia sa o inveti de la cineva care stie si te ia de la zero.Cam toate joburile din ziua de azi cer germana deci te ajuta iar spaniola nu e greu de invatat o poti invata si singura si dupa parerea mea in ziua de azi daca stii spaniola esti clar catalogat telenovelist si nu prea da bine.

7 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Daca ar fi sa ma iau dupa "care se invata mai usor" as alege spaniola. Dar cum nu imi place aceasta limba, aleg germana. De mica vreau sa o invatbig grin

| SabbyNightShadow a răspuns:

Eu as alege spaniola pentru ca e foarte usoara si daca sti spaniola poti merge in spania unde e florencia bertotti big grin

| OtvloveR a răspuns:

Pai sunt vorbitor de spaniolahappy
spaniola se invata foarte usor,are cuvinte scurte,nu foarte complexe si seamana cu romana si italiana, poate si putin cu franceza.o s agasesti multe expresii familiare, mai ales cuvinte pe care le stiai.e a 3a limba ca numar de vorbitori din lume...
cu germana,''alta mamaliga maica''laughing, astia sunt niste mormaiti! zic din experienta...au cuvinte lungi, greu de pronuntat, formate din alte 2 sau 3 cuvinte,accente care se diferentiaza rapid etc...
germana e frumoasa, daca te apuci de ea cu profesor... daca esti fata iti recomand spaniola, e mai usoara si mai utila-dupa... poti sa tragi cu germanalaughing)
bafta!

| 30stm a răspuns:

Daca vrei s-o inveti ff repede alege spaniola dar germana te va ajuta mai mult in viatawinking Bafta!happy

| RyGoLeTa a răspuns:

Spaniola,germana e urata si modul de expremare este urat.kissfunda?

| alinaiiiioana a răspuns:

Pai iti oi spune de ce as alege una de ce as alege alta
1. spaniola este foarte simpla seamana ff mult cu romana italiana si franceza se invata ff usor(ca dovada toti taranii care merg acolo si invata ff repede limbalaughing ), pentru ca provine din limba latina ca si romanawinking iar cuvintele din spaniola se aud mai armonios.ah si gramatica e ff usoara

2.germana as alege germana pentru ca seamana ff mult cu engleza deci chiar daca este o limba ff grea o vei invata usor daca stii engleza daca nu iti va veni mult mult mai greu, iar gramatica este ff grea si nu tot prostu stie germana in plus germana a dev mai imp ca franceaza vine engleza si apoi franceza

eu cum sunt o persoana comoda si ma uit la telenovelerolling on the floor) aleg spaniola

sper ca team putut ajuta...

| Red_8270 a răspuns:

Eu zic germana ca pana la urma se zice ca e ruda cu engleza