| Scarlettt a întrebat:

Ca limba e mai populara si cautata spaniola sau germana?

Argumentati! Funda

13 răspunsuri:
| NoShit a răspuns:

Populara - spaniola.
Cautata - germana.

| gabriela007 a răspuns:

Eu cred ca germana e mai de viitor, caci Germania e una din cele mai puternice tari din punct de vedere economic. Cred ca spaniola e mai populara, caci e si mai usor de invatat, o auzim si des( pe la telenovele si din astea). Plus ca e de origine latina, ca romana.

| βeĺBŷŷ a răspuns:

GERMANA este mult mai cautata pentru ca :tara este una din cele mai bogate tari au burse este dezvoltata.Eu o invet si este foarte frumoasa nu este grea deloc. Daca stii engleza e floare la ureche pentru ca germana se aseamana foarte bine cu engleza.Germania cauta multi oameni sa lucreze la ei.Iti recomand germana.

| βeĺBŷŷ a răspuns (pentru Scarlettt):

Asa si? Acolo e engleza germana italiana spaniola franceza. Faci cum vrei.Invata ce vrei dar cu spaniola nu ajungi departe decat daca vrei sa te faci ''actrita'' la telenovele. Daca vrei sa inveti spaniola de ce mai pui intrebarea ca nu inteleg.M-am uitat la link dar nu vad care e chestia.La locul 10 are germana italiana franceza spaniola si engleza.Deci ce sa inteleg? Daca vrei sa inveti spaniola la scoala (liceu) succes ca nimeni nu vine la scoala sa-ti predea tie in special spaniola.La scoli se invata germana si/sau engleza sau franceza.Da pregatire la profesori sa faci spaniola si nu-s foarte multi care predau.Parerea mea.

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Uite aici un grafic care sunt cele mai importate si cautate limbi :ai siteul si cauti graficul (tabelul)
http://www.hipo.ro/locuri-de-munca/vizualizareArticol/307/

| Otilikaa a răspuns:

Spaniola e o limba ffff frumoasa, germana e foarte grea si putini o invata.

| βeĺBŷŷ a răspuns (pentru Otilikaa):

Nu este grea germana si foarte multi o invata.Cand am mers in tari straine la meniuri la hotel etc se traducea in limba tarii, engleza si germana.Numai germana si engleza vezi ca e tradusa prin tari straine.Iar in Romania la licee se face germana si engleza intensiv. Spaniola nici n-o inveti la scoli.

| AllTogether a răspuns:

Germana...e o limba mai cautata si necesara decat spaniola

| Anutza_Ana_1996 a răspuns:

Engleza?!?!

| norberto a răspuns:

Eu tias recomanda germana deoarece este vorbita in europa foarte mult. dar nu doar in europa, chiar si in africa chiar si asia.

| norberto a răspuns:

Funda te rooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooog.

| draguta32 a răspuns:

Cred ca spaniola deoarece, se trage din latini, iar noi romanii la fel deci sunte inruditi cu acesta limba in plus este mai usoara si asemanatoare cu italiana deci...uh decizi daca am dreptate.big grin