| denisTiky a întrebat:

Vreau niste sfaturi. Acum vreo 6 sau 7 luni mi-am cumparat o tigara electronica. Nu fumasem doar cu lichid fara nicotina pentru ca o luasem la bascalie, nu voiam sa fumez pe bune, doar sa invat sa fac niste trickuri cu acel abur si nimic mai mult. Dupa ce m-am saturat de ea am dat-o la un coleg sa o incerce sa vada daca ii place, si daca ii placea lui atunci voiam sa i-o vand. Acesta mi-a spus ca nu o vrea dar cunoaste pe cineva care sigur ar cumpara-o dar nu are bani, si ca mi-ar da in "rate". Am acceptat, prima "rata" a platit-o dar urmatoarele(2 la numar) nu. Si pe colegul asta al meu tot il luam la rost cu intrebari de genul:"cand imi da tipul ala banii, cand ii are, cand?" Iar el tot timpul parca voia sa schimbe subiectul cand ajungeam sa il intreb din astea. Si deja au trecut vreo 3 luni sau poate mai mult de cand nu am mai primit restul de bani. De tipul ala care a cumparat tigara nu dau nicicum in schimb de colegul asta pe care ma bazasem sa o vand mai dau de el din cand in cand. Azi, ma certasem cu cineva, eram foarte nervos, si inca sunt. Mi-am adus aminte de asta cum nu mi-a dat banii si am inceput sa tremur de nervi, am decis sa imi cumpar o rozeta, si cand il prind pe colegul meu sa ii dau o bataie sora cu moartea. Urasc oamenii rai de plata, dar si mai mult pe mincinosi. Vreau sa imi spuneti voi ce sa fac? Sa merg sa il bat pe ala sau sa incerc sa le explic parintilor ce am facut si sa ma ajute ei, sunt minor, nu cred ca pot rezolva eu prea multe, daca ajung la politie? Daca ajung sa am probleme cu asta? Ce sa fac? La nervi poate asa sunt toti, ar bate pana la moarte pe oricine le iese in cale, am tot asteptat dupa ala o gramada de zile, si nu are de dat o suma mare de bani, cam 100 de lei. Dar deja simt ca mor de ciuda.

Funda!

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Respira adanc, numara pana la 100 si gandeste-te ca daca il bati, tot nu primesti banii dar vei avea probleme cu Politia. Esti minor? Dosarul ramane pe viata. Iar cand vei fi major se va aduna la alte fapte.
Vorbeste cu parintii tai, macar acum daca inainte nu ai stiut sa o faci.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Bataie sora cu moartea? Adica de-abia sa scape cu viata. Sa il lasi beteag, ca nu cumva sa iti fure 100 de lei. Cu arme albe. Fii sigur ca merge la politie, o sa plateasca ai tai zeci de mii de euro, ca sa isi retraga plangerea. Tu i-ai dat ceva daunator, este? Ce va ilegal, pentru un minor, da? Du-te la psihiatru. Oricum esti terminat, dar du-te la psihiatru totusi, sa mai limiteze pagubele.

| minrest a răspuns:

Cred ca suferi de o tulburare de personalitate, as zice personalitate dizarmonica de tip antisocial, o astfel de boala se duce toata viata, dar mergi la psihiatru, cine stie, este instalata recent. O ameliorare, nu e de lepadat. Nu, nu toti am bate oameni de moarte la nervi. Tu ai o boala care te face sa nu acorzi altor oameni nici un drept