| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa va cer parerea in legatura cu ceva.
Care muzica o considerati mai curata, rock sau rap?
Eu ascult rap de mult timp, ascult mai ales Eminem si melodii ca si Mockingbird, Beautiful, Cleaning out my closet, Sing for the moment, Like toy soldiers, Not afraid si altele le ascult din toata inima si chiar simt versurile. Sora mea asculta rock, dar nu clasici ca si Bon Jovi de exemplu, care de altfel e singura trupa rock pe care am gustat-o, ea asculta ciudati dintr-aia satanisti probabil, iar eu nu inteleg cum ii poate placea asa ceva, mai toate melodiie incep cu niste sunete ciudata si ma simt ciudat cand le ascult, adica tipii aia clar nu sunt normali.
Asa, dar ea spune ca rap-ul e rau. Voi ce credeti despre aceste doua genuri? Care va plac mai mult?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

In cazul rock-ului exista zeci, poate sute de subgenuri. Este o industrie muzicala in sine. Eu apreciez baladele rock, melodii cu un mesaj si eventual cele symphonic. Nici mie nu imi plac alea cu urlete.
Iar in ce priveste rap-ul multe melodii sunt exact precum manelele : sa moara dusmanii, am bani si masini, etc.
Il apreciez pe Eminem pentru ca simti mesaje exprimate in melodiile lui. Ceva ce merita ascultat.
Una dintre preferatele mele : http://www.youtube.com
/watch? v=N3QPx5HATww
Alt rapper nu stiu care sa imi atraga atentia. Pentru mine rapul care merita mentionat este Eminem. Si apoi e restul, care ori nu imi place ori nu ma fascineaza.
De obicei ascult melodiile care exprima un mesaj.
Am melodii care sa imi placa in toate genurile muzicale. Insa trebuie sa fie un mesaj care sa fie conform lucrurilor in care cred si pe care le vreau promovate.

15 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Pai zi si tu, intre genul de rap care vorbeste de carteer si curve si impuscaturi si rock-ul ala death metal si alte bazaconii care vorbesc de mutilari si satana si alte chestii, care-i mai curat?

Aceeasi mizerie. Unii latra si altii urla si grohaie. Nici una nici alta nu e muzica.

| AlexL28 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Eminem chiar nu canta despre porcarii, el canta despre viata lui in general, despre sentimente, mersi de parere

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru AlexL28):

Pai n-am zis de Eminem ziceam de aia cu curvele si impuscaturile. In plus scuza-ma Eminem e alb. N-as putea spune ca latra, mai curand recita. El e o exceptie.

| AlexL28 a răspuns (pentru AlexL28):

Aaa, nu zic big grin, are si el niste melodii mai...neortodoxe, dar alea nu imi plac, imi plac cele cu incarcatura sentimentala, cele prin care chiar se exprima ceva, nu ass ass ass, *** *** ***

| RockNbeer a răspuns:

Ce-i rau in a canta despre chestii negative?
Sau tu traiesti intr-o lume d-aia ca in desenele de la disney?

| AlexL28 a răspuns (pentru RockNbeer):

Nu e nimic rau, dar eu nu pot fi fanul unor oameni care se machiaza ca ala rau si care cand doar tampenii despre oameni morti si alte prostii de-astea, rock-ul de calitate nu e asa

| RockNbeer a răspuns (pentru AlexL28):

Satan? Satan se machiaza? Satan ii travestit? :O
De fapt ala ce spui tu ii corpse paint, nu intra la categoria machiaj big grin
Si ce legatura are chestia aia cu muzica, urasti atat de mult oamenii care isi dau cu vopsea pe fata incat nu poti aprecia muzica?
Sau doar aspectul ii important in muzica?
Rock-ul si metal-ul sunt 2 genuri extrem de vaste, cu foarte...foarte multe subgenuri,aia de spui tu ca se machiaza sunt o foarte mica parte si anume blackerii,aia de canta black metal,daca reusesti sa treci peste chestia cu machiaju' si urletele vei observa ca-i un gen extrem de relaxant, foarte ambiental si armonios, insa depinde foarte mult si ce alegi de acolo, ma refer la trupe...
Nu-ti pot spune decat sa treci peste stereotipurile implantate de mintile slabe si indoctrinate ce nu pot privi peste niste detalii minore.
Muzica-i muzica si nu-ti poate face nimic, nu poate decat sa-ti provoace o stare de bine sau...nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie-mi plac ambele genuri, deşi cel mai des ascult rock. Ambele-s curate, ambele exprimă libertate, acurateţe şi adevăr.

| 1Hekate1 a răspuns:

Eminem e un mason, chiar daca nu e asa evident ca cei din rock asa ca nu ii mai critica.Rapul e cam.singurul gen de muzica real, care chiar e impotriva iluminatilor, dar nu si Eminem.Eu nu o sa inteleg niciodata oamenii ca tine care asculta rap strain(mult). Rapul se simte cand vine de la cei din aceeasi tara ca tine cu aceeasi probleme.In plus, rapul Roman e unul din cele mai bune si avem raperi cu mesaje ortodoxe, care ne invata numai de bine si in melodiile carora clar de putem regasii.Sau strain, Tupac. Eminem nu il va ajunge niciodata si Eminem e satanist.
Despre cele 2 genuri? Rock ul e ok, dar nu ma pasioneaza. Rap ul e genial, real, dar AL NOSTRU! Ca noi nu suntem in America nu avem treaba cu ce fac aia, cum sa te regasesti? Regaste-te in al nostru sau lasa-te de rap ca nu e de tine.Ps.: Rap roman nu inseamna : Ghues Who, Grasu, Velea..astia sunt doar tarani. Rapul roman inseamna :Cedry2k, Dragonu, Sisu, Parazitii, Bitza, Chimie, Vlad Dobrescu etc.

| AlexL28 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Eminem chiar nu e mason sau satanist, iar tampenia asta cu iluminatti incepe sa ma calce pe nervi, eu nu am de gand sa ascult rap romanesc din simplul motiv ca ala nu e rap. Mersi de parere big grin

| 1Hekate1 a răspuns (pentru AlexL28):

Asculta ce vrei, dar nu zi ca rapul romanesc nu e rap.Eu il ador si cred ca orice roman se gaseste in melodiile lor(cel putin in unele).,, Tampenia asta cu iluminati'' eu cred ca exista, nu vad nici o tampenie si mi se pare perfect logic sa existe.

| Bøøgey a răspuns (pentru AlexL28):

Ce raperi romani ai ascultat?

| AlexL28 a răspuns (pentru Bøøgey):

Nu foarte multi cei drept, dar cativa din cei enumerati mai sus am ascultat, dar de unii nici nu am auzit, poate din cauza ca in Romania, si la tv si la roadio, nu se pun decat melodii comerciale de doi lei fara nicio valoare cantate de cantareti fara voce tongue

| Bøøgey a răspuns (pentru AlexL28):

SI atunci cum poti sa spui ca nu se face rap in Romania?

| Sphilips a răspuns:

Eu prefer rap-ul, desi nu prea ascult, insa detest rock-ul.