| maryanshmen a întrebat:

Salutare all.Am si eu o intrebare in legatura cu o placa in ram.Am o placa de 2 gb in ram si una de 1gb cea de 1 merge far probleme dar daca o pun pe cea de doi imi zice sa reinstalez windowsul iar daca dau sa reinstalez windowsul imi apare o eroare, si daca ii dau restart de la buton nu mai apare nimica se aprinde doar unitatea nu si monitorul.Precizez ca la inceput am avut placa de 2 si megea fara probleme, dar dupa ce am cumparat-o pe asta de unu si le-am introdus pe amandou odata nu a mai mers.Cine ma ajuta vot si funda?

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

1. Incearca sa cureti cu o perie curata sloturile din placa de baza in care intra memoriile iar cu o radiera curata sa stergi contactele aurii ale memoriilor.
2. Incearca pe rand doar cate o memorie in fiecare slot din placa de baza.
3. Ca ultima incercare, reseteaza BIOS. Pentru asta e destul sa scoti bateria CMOS (e de marimea unei monezi de 50 de bani, argintie) pentru 5-10 minute, cu calculatorul oprit, si apoi sa o pui la loc.
ATENTIE, toate operatiunile de mai sus se fac cu unitatea SCOASA DIN PRIZA! Succes!