| maryanshmen a întrebat:

Salutare all.Am si eu o intrebare in legatura cu o placa in ram.Am o placa de 2 gb in ram si una de 1gb cea de 1 merge far probleme dar daca o pun pe cea de doi imi zice sa reinstalez windowsul iar daca dau sa reinstalez windowsul imi apare o eroare, si daca ii dau restart de la buton nu mai apare nimica se aprinde doar unitatea nu si monitorul.Precizez ca la inceput am avut placa de 2 si megea fara probleme, dar dupa ce am cumparat-o pe asta de unu si le-am introdus pe amandou odata nu a mai mersdecat cea de unu.Cine ma ajuta vot si funda?

1 răspuns:
| bogdan74688 a răspuns:

Nu sunt sigur, si nici nu bag mana in foc, dar probabil, ambele placi, sunt de acelasi tip ( altfel nu ar merge montate ), dar au frecvente diferite, deci sunt incompatibile.
Asta inseamna ca puse individual, merg perfect, dar simultan, apar inteferente. Incearca sa schimbi una dintre ele ( de preferabil pe cea de 1, si sa iei una compatibila ).
O idee ar fi ( in caz ca iti suporta placa de baza ), fie sa le dai pe amandoua si sa iti iei 2GB dual channel, sau 4gb dual channel - functioneaza mai bine ca cele individuale, si raportand capacitatea la pret, sunt tot cam in aceiasi parametri. Diferente mici de pret.