| aimullah123 a întrebat:

Salutare!
Am o intrebare legata de lagarele naziste.
De ce au vrut germanii sa omoare evreii si tiganii?
Ce au avut cu ei?
Au facut asta doar pentru simplu fapt ca nu ii suportau?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu germanii au vrut ci naziștii ( național socialiștii, adepții lui Hitler). Aceștia aveau o doctină rasială. Aceasta susținea că germanii sunt o rasă nordică superioară. Se considerau supra oameni meniți să conducă lumea, să aibă spațiu vital, Lebensraum, iar pentru aceasta trebuia ca rasele care în concepția lor erau inferioare, tramsformate în sclavi și eliminate. De asemenea îi acuzau pe evrei susținând că toate relele suferințele poporului german, inclusiv învingerea Germaniei în primul război mondial se datoresc evreilor. Ei au decis prin legi rasiale că Germania trebuie curățată de evrei. Au ales pentru aceasta pe rând, să îi expulzeze undeva departe, în Madagascar, să îi relocheze undeva în est, în teritoriile nou cucerite. Ultima soluție care au și aplicat-o a fost închiderea și exterminarea în lagăre de concentrare. Țiganii, de asemenea considerată rasă inferioară, acelaș tratament.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci confuzie mare punand evreii si tiganii in acelasi oala.
Evreii - erau tapus ispasitor dealungul secolelor.
, In Germania era un sentiment ca evreii o duc mai bine in defavoarea populatiei comune. Hitler a exploatat aceasta ura ce exista din antichitate pentru a obtine sprijinul populatiei.
+ Confiscand averiile evreilor a finantat campania lui militara.
Tiganii - aia erau taboo de asemenea in estul europei, dar Hitler nu a vizat atat de mult tiganii, ci conducatorii statelor estice.