| bibobia a întrebat:

Buna TPU am o intrebare legata de lagarele naziste, "femeile erau in lagare?, erau torturate, ca faceau? sau erau omorate din prima, dar cum se face ca erau copii acolo? erau prinsi direct sau le puneau pe femei sa mai faca altii? cat de rau erau torturati, am inteles ca ii supuneau la niste chinuri grele dar vreau sa stiu ce fel de chinuri, de ce nu mancau, si de ce nimeni nu a facut nimc, de ce oameni din lagare nu s-au revoltat?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Am citit foarte multe carti pe tema asta, inclusiv cateva scrise de femei care au trecut prin asa ceva.

Femeile si barbatii traiau, de obicei, cu unele exceptii, in tabere separate. taberele se aflau nu foarte departe de cele de barbati, si uneori era posibila interactiunea intre ei.

Femeile care erau insarcinate cand ajungeau in lagare erau, de cele mai multe ori, omorate pe loc (adica, la 'dusuri'). Cele care deveneau gravide in timp ce erau acolo erau si ele, de obicei omorate. Copiii care se nasteau erau omorati. Din cate am citit eu, doar un singur copil nascut acolo a scapat (desi e posibil sa fi fost mai multi).

De obicei, nazistii nu torurau direct oamenii acolo. Adica scopul lor nu era tortura, ci exterminarea. Cei care nu erau 'apti de munca' (copiii sub 15 ani, batranii, bolnavii) erau triati la inceput si omorati. Ceilalti, in functie de nevoile Germaniei la momentul respectiv, erau pusi la munca, dar conditiile erau foarte naspa, iar hrana total inadecvata.

Au exista revolte in lagare, a fost chiar si o evadare in masa, in Sobibor. In Auschwitz-Birkenau a avut loc o alta revolta, in care au mai murit cativa germani...

Daca stii engleza si esti interesata de subiect, iti pot recomanda cateva carti.

| bibobia explică (pentru Radu284):

Deci copii erau omorati direct, am citi foarte mult despre lagare pe internet si din ce am citit si am vazut erau foarte multi copii, vreau sa stiu ce fel de hrana avea si de cate ori mancau pe zi de artau asa de urat, acest subiect m-a impresionat foarte tare, adica nimeni nu avea sentimente? sa chinui niste oameni, dar cred ca pentru acest lucru evrei au aceste legi, multumesc ca m-ai lamurit happy

| Radu284 a răspuns (pentru bibobia):

Copii (sub 15 ani) erau foarte putini in lagare. In Auschwitz-Birkenau erau doar 3 categorii de copii (sub 15 ani).

1. Cei care se aflau in tabara de evrei veniti din Cehia. Acolo conditiile de trai erau foarte bune, familiile erau impreuna, aveau chiar si scoli, etc. Asta deoarece Hitler a avut o intelegere cu guvernul ceh. Ulterior, toti cei din aceasta tabara au fost omorati.

2. Tabara de tigani, similara cu tabara ceha. Duap everei, tiganii erau urmatorii pe lista raselor naspa, dar Hitler nu se hotarase inca daca sa-i omoare sau nu. Pana la urma s-a hotarat sa-i omaoare si pe ei.

3. Copiii (in special gemeni) care erau folositi pentru tot felul de experimente medicale. Ei sunt cam singurii copii care au supravietuit (desi majoritatea au murit, dar au mai existat supravietuitori, unii care mai traiesc si azi).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Misiunea, daca putem sa ii spunem asa, lui Hitler a fost sa elimine rasele inferioare. Viziunea lui in a obtine acest lucru era sa omoare toate rasele care populau Germania si teritoriile ocupate. Se spune ca ura lui a pornit dupa ce un medic evreu i a omorat mama, si apoi a cautat mereu "pacate" acestora sa ii extermine. Se mai spune ca ii considera comunisti, regim pe care il dispretuia.

cei din lagare erau amestecati, nu prea conta pentru el ca omoara femei sau copii, atat timp cat rasa disparea.

Sentimente poate erau prin randul armatei germane, dar trebuiau sa respecte ordinele, altfel ei erau cei care plateau.

Cum sa se revolte? Ce puteau face niste oameni ingroziti, flamanzi, bolnavi, torturati in fata ditamai armate germane?

| bibobia explică (pentru suntserios):

M-am gandit ca daca s-ar fi revoltat ar fi putut sa scape, dar mersi :* :*