| FAndrei a întrebat:

Am sa insiruiesc in urmatoarele randuri teoria mea despre aspectul unei persoane si de toata pshilogia din spatele acestui lucru.
Am considerat ca este un subiect destul de ravnit printre noi, oamenii de rand happy, si sper ca as putea ajuta pe cativa cu ce am sa spun in continuare.
Inainte sa incep vreau sa mentionez faptul ca oamenii traiesc pe pamant cu un singur scop, acela de a se reproduce si de a oferii o noua generatie pamantului, mai buna, mai puternica, mai inteligenta. Nu are rost sa dau exemple, te poti uita in jur si poti vedea varietatea de specii, de animale si plante. Fiecare s-a adaptat si evoluat in functie de mediul inconjurator. In acest jurnal al nostru, prin care trecem, avem nevoie de energie, pe care o procuram din hrana. Asadar, noi in viata suntem indrumati de 3 instincte principale, de a ne hrani, de a supravietui ( sa ne ferim de predatori, sa ne construim un acoperis sa nu ne ploua sau ninga, etc) si de a ne reproduce.
Practic noi, oamenii, suntem un produs perfect pentru reproducere si supravietuire, ne-am modelat de la generatie la generatie in ultmele mii de ani, daca nu, milioane pentru un singur scop, Acela de a oferii noii generatii o sansa mai buna de a supravietuii.
Acum, sa trec la subiectul pentru care am inceput, ai in minte ce am scris mai sus, de modul in care suntem programati genetic, si de lucrurile pe care le facem in mod inconstient si ai sa intelegi cum functioneaza de fapt atractia dintre un barbat si o femeie.
Fiecare gen are rolul lui.
Femeia ofera viata noii generatii, tocmai de aceea, barbatul, cand isi alege partenera, are setat genetic niste lucruri, precum: sani mari, solduri late, pielea fina, si alte elemente din care sa reiasa ca femeia este sanatoasa si ca va putea oferii o generatie viitoare puternica si sanatoasa. Barbatii pun accent mai mult pe trasaturile fizice, pe cand femeile au un alt fel de sistem. Rolul barbatului este acela de a asigura hrana, adapost si siguranta "familiei sale". In primul rand orice femeie este atrasa de un barbat puternic, care sa fie musculos, inalt, un barbat care sa poata sa o apera de pradatori. Totodata isi doreste un barbat inteligent. Aici este un subiect destul de complicat, deoarece ne-am modelat pe parcusul anilor si in zilele noastre, un barbat inteligent trebuie sa aiba success, adica sa aiba bani, sa se descurce in situatii sociale, adica sa stie sa vorbeasca, sa fie un lider pentru ceilalti, sa fie dominant, si cel mai important, sa stie ce vrea de la viata. Femeii ii place sa fie dominata de barbati puternici emotional, de barbati care au construit o cariera, sau au un scop maret in viata. Femeile cauta barbati mai puternici emotionali si intelectual ca ele.
Scurta paranteza la dominanta. Femeile se umezesc foarte mult atunci cand vad un barbat dominant, si atunci cand un barbat este dominant, mai ales cu ele. Este setat in genetica lor. Exista o teorie din care reiese ca noi, cei de astazi, suntem de fapt rezultatul tuturor masculilor alfa, adica existau 2 tipuri de masculi, beta si alfa, beta nu era dominant, se baza mai mult pe sentimente, iar alfa era mai mult pe reproducerea a cat mai multor femele. Alfa era liderul grupului si doar cu el se reproduceau femele, adica doar el ofera noua generatie, si de fiecare data cand cineva incerca sa ii fure locul, acesta devenea agresiv, adica dominant. De aici reiese si de ce femeile sunt atrase mai mult de asa denumiti "bad boys".
Forma fetei e foarte importanta, deoarece aceasta transmite in mod inconstient personalitatea ta ca individ. Din prima interactiune poti trage niste concluzii, uneori inconstient. In functie de cum te uiti atunci cand vorbesti cu cineva, de cum gesticulezi, de cum iti ridici sprancenele, gura, etc. Tonalitatea vocii, pozitia corpului, miscarile corpului. Toate spun ceva despre tine. Daca nu reusesti sa transmiti trasaturile de mai sus, in cazul in care esti barbat, sansele tale de a atrage o femeie sunt destul de mici. Asta e avantajul nostru ca si barbati as putea spune, chiar daca nu indeplinesti conditiile fizice, adica sa fii musculos, inalt, cu alte trasaturi masculine, gen o barba cat mai proeminenta, cu par in cap ), barba deasa, urechi mici, nasul normal, etc. Poti exprima trasaturile celelalte, adica sa demonstrezi ca esti un barbat inteligent si femeia sa inteleaga ca daca s-ar reproduce cu tine copilul ar avea o sansa de reusita. Femeile in schimb se folosesc de machiaj, isi pun in evidenta mai mult trasaturile fizice, pentru ca stiu in mod constient sau nu, ca barbatii de asta sunt atrasi, de fizic.
Asta e teoria mea pe scurt, nu am avut ideile structurate de inainte, le-am scris spontan. Lasa-mi comentariu mai jos, spuneti parerea voastra.
Mersi pentru timpul acordat si sper ca ti-am fost de folos.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai sasi spun teoria mea,era o data ca niciodata cand eram vanatori si culegatori si femeile aveau rolul lor de a creste copii,de a aduna legume,fructe si se ocupau de casa ele faceau sex cu cei mai buni masculi fizic, cei mai inalti, puternici, musculosi care erau buni la vanat erau vazuti ca niste vedete pe vremea aia, vanatori faceau sex cu fetele de 13, 14 ani ca erau fertile si nu faceau avort spontan,desigur ca sanii conta asa cum si talia conta era un semn de fertilitate,fundul conta ca inainte de a ridica o faceam pe la spate probabil, desi asa zis personalitate nu atrage pe nimeni, ca o femeie/barbat sa-si faca o impresie dureaza o milisecunda, vanatori, culegatori nu aveau timp de romane de arta seductiei, demonstreaza ca esti un vanator fugi si vaneaza arata ce esti, nu ne pasa ce personalitate ai ca aia nu face hrana, nu suntem finte perfecte daca eram numai evoluam, anumite trasaturi se pastreaza altele dispar, 8 milioane de ani asa neam reprodus pe baza atractiei fizica azi fi sa scrii ca femeile sunt atrase de personalitate fi serios, te plac vorbesc cu el si facem sex,imi este scarba de fizicul pa, in ziua de azi rata nasterilor se nasc mai multi copii asta duce la persoane care nu aveau ce cauta de fapt de aici multe frustrari,complexe,inteligenta,personalitatea nu atrage nici o femeie,tocilari nu sunt gigolo da sti asta nu? de ce stau femeile cu curvari daca au o personalitate aiurea si inteligenta de smecher? pentru ca femeile sunt acolo si noi, tehnologia a evoluat nu omul, femeilor le plac vanatori frumosi, inalti, smecheri, masculi alfa care se descurca cateodata mai le da o bataie dar nu le parasec, fantezia cea mai mare a femeilor e violul sti asta? de ce filmul cele 50 umbre intunecate a fost asa mare succes pentru ca deschide subconstientul uman, in fapt multe femei din usa s-au despartit de barbati buni spuneau ele ce sa facem cu ei, si le inselau cu curvari genul de care nici o femeie nu vorbeste, ma intelegi femeile sunt atrase de vanatori nu de un barbat inteligent, bun de casa, cuminte, baiat cuminte

| FAndrei explică (pentru RAY):

Haha, m-ai facut sa rad, serios, exact asa eram si eu inainte sa am primele mele experiente cu femeile superbe. O sa fii uimit sa vezi cum tot ce am spus mai sus se aplica in mod inconstient asupra femeilor. Ce vrei tu sa imi zici este ca, daca esti un tip care stie sa vorbeasca, stie sa se imbrace, are grija de corpului lui, se ingrijeste, are un scop in viata si stie sa filtreze cu o femeie nu o sa obtina o femeie superba in viata lui?! Fii serios, traiesti din propriile experiente, si nu crezi ca un barbat care nu a obtinut loteria genetici, nu se va culca cu o femeie? Focuseaza te pe statutul social, pe cum te imbraci si pe micile detalii din comunicare, precum, tonalitatea vocii, gesturi, pozitia corpului, si emotiile pe care le transmiti atunci cand vorbesti cu cineva in principiu sa fii confident si dominant. Si o sa vezi cum magia incepe sa functioneze.

| RAY a răspuns (pentru FAndrei):

Prima impresie este intr-o milisecunda sti asta nu? cate frumoase frumoase sunt cu urati facem un studiu vrei? in general ne luam parteneri pe masura noastra, cati barbati urati, sarci sunt cu frumoase?

| FAndrei explică (pentru RAY):

Poate ca nu am reusit aseara sa imi transpun ideile cum ar trebui, nu am sa te acuz ca nu ai inteles ce am scris, asa ca am sa ma repet. In prima impresie, "femeia" se uita la felul in care esti imbracat ( de aici reiese ca ai bani, ca ai succes adica esti un om cu relatii, inteligent, un barbat care ar putea sa o ajute sa se procreeze si sa ii ofere un anumit stil de viata), daca esti FIT, daca ai muschi, (reiese ca faci sport, ca esti activ, ca esti sanatos, ca o poti apara de "pradatori", asta spune creierul ei primitiv.), se uita sa vada daca esti ingrijit, daca iti faci parul, daca ai hainele curate, daca ai dinti albi, etc, dupa care urmeaza expresia fetei, fiecare persoana are un tipar de fata potrivita, adica sa fie cu urechile nu stiu cum, sa aiba nasul nu stiu cum, forma capului intr-un fel, etc, difera de la persoana la persoana. Dar multi barbati nu inteleg ca expresia fetei tale spune ceva despre personalitatea ta. Daca tu ai fost toata viata un fraier, un ratat, si nu ai avut nici una din calitatile de mai sus, sa fii dominant, lider, etc, muschii fetei tale nu sunt obisnuiti sa exprime lucrurile astea, si vor exprima celelalte lucruri de mascul "beta", masculul cu care femeile nu se procreau. Diferitele mici detalii din limbajul tau, precum "eye contact", tonalitatea vocii, miscarile mainilor, miscarile obrajilor, ale gurii, etc. Toate lucrurile astea te pun pe tine intr-o categorie de barbat, acea de mascul alfa, sau beta. Nu le gandesti logic, nu le constientizezi, sunt niste mesaje subliminale pe care le transmitem de fiecare data cand vorbim cu cineva si nu vreau sa te jignesc, dar ai nevoie de o inteligenta superioara sa intelegi lucrurile astea. Si nu trebuie sa fii bogat sau puternic, trebuie doar sa arati ca unul care este bogat sau puternic.
In legatura cu show-ul, frate, e un show, adica scopul lor este sa ia 2 personalitati total diferite, i-au femei care sunt materialiste si care nu au o buna intelegere a vietii in sine, femei care au crescut fara vreo grija, fiind frumoase, si nu stiu sa aprecieze trasaturile unui barbat. Si iau un barbat care habarnare cum sa interactioneze cu o femeie, se vede clar cum sunt nesiguri pe ei, si cum femeia ia initiativa de fiecare data. Si cand ii arata la lumina, mi-am dat cu palma in cap cand am vazut pozitia corpului lor si modul in care se uitau in gol. Pur si simplu nu sunt congruenti cu o personalitate alfa.
Uite, scopul meu nu e sa te conving ca am dreptate, poti sa crezi ce vrei, eu vorbesc din propriile experiente. Sunt un tip cu ditamai nasul, e imens, am urechile clapuge, nu stiu pe nimeni sa aiba urechi mai mari ca ale mele, sunt chelios, adica am inceput de chelie, sunt gras putin si cu toate astea, am *** femei superbe si atras femei superbe. Asta pentru ca am o buna intelegere a modului in care femeile sunt stimulate de catre un barbat si stiu unde sa lucrez ca sa le atrag.
Ca si ultime cuvinte, uita-te la ThePick-upArtist, show-ul de pe VH1, unde iau niste virgini si ii transforma in niste super barbati care atrag niste super femei

| RAY a răspuns (pentru FAndrei):

Pe mine nu ma intereseaza ce e pe Youtube eu traiesc in realitate unde vad ca cuplurile se completeaza,adica o fata va alege un baiat cu acelasi valoare sexuala/fizica, desigur ca te poti imbunatati dar nu citind carti si daca lucrezi la fizicul tau,bagi culturism,cardio,vezi de dantura, isi faci o freza misto,te imbraci in haine frumoase nu de travestit desigur, si da atunci incepi sa isi cauti jumatatea, dar ca un om urat va avea o fata frumoasa doar din vorbe nu cred asta, prima impresie este aspectul fizic asta e adevarul, ti-am dat si un studiu, hai fa asta intra pe orice site de dating si cauta barbati populari sa vezi cati urati sunt acolo? de ce fetele stau in oglinda atat daca doar personalitatea conteaza? omul asa a evoluat timp de milioane de anii, zi-mi si mie un tip popular care e urat vreau sa-l vad

| FAndrei explică (pentru RAY):

BAAAAAAAAAAAAA, tu ai citit ce am scris?!, chiar imi pierd timpul aiurea sa il fac pe unu care e mult prea inchis la minte sa inteleaga ce nu poate sa inteleaga pentru ca nu are capacitatile mentale necesare sa inteleaga. Crezi ce vrei, e viata ta, lasa-ma pe mine asa cum sunt, un urat chelios si fara bani *** femeile frumoase. Haha, ma bucur totusi ca nu am competitie, si ca unii nu pot sa intelaga lucrurile astea. Sper doar sa nu am de a face cu mentalitati ca ale tale prea des in viata. Am renuntat de mult la prietenii inchisi la minte ca tine. Pun pariu ca esti virgin si ca nu ai fost vreodata cu o femeie, si ca tot ce scrii, scrii dintr-o frustrare de nefutut.
Am fost pus in situatii in care femeile mi-au zis in fata ca sunt urat, ca sunt un nimic, ca mai bine s-ar culca cu un caine. Crezi ca m-au afectat lucrurile astea, nu pentru ca sunt deschis la minte si am inteles dinamica interactiuni dintre mine si femeie, am analizat ce s-a intamplat si ce a trebuit sa imbunatatesc la mine ca sa evoluez intr-un barbat atractiv. Tu te-ai fi focusat pe emotii, si pe idea ca nu esti frumos si asta-i singurul motiv pentru care te refuza o femeie, si nu nega, stii foarte bine ca am dreptate. Nu te-ai intrebat vreodata oare ce am facut gresit, si ti-a sarit din prima in minte faptul ca esti urat si ca nu esti atractiv. Asta pentru ca nu toti oamenii pot fi open mind si pot intelege lucrurile dincolo de simplele actiuni.

| RAY a răspuns (pentru FAndrei):

Demonstrezi ca ai o minte inchisa,lipsa educatiei si suferi de complex de inferioritate,ai pus intrebarea ca sa te lauzi ca ai tu multe fete frumoase, eu sunt deschis spre dovezi,ti-am cerut o dovada, eu tiam oferit si ti-am spus hai pe strada sa vedem cati barbati urati sunt cu fete frumoase, ti-am spus intra pe tinder de exemplu si ia vezi cate raspunsuri pozitive primesti indiferent de cum le vorbesti dar avand o poza cu un barbat urat, tiam mai explicat si ca prima impresie este involuntara si tine de aspectul fizic, eu nu vorbesc de mine, si vorbesc de realitate, de ce multi baieti se plang ca sunt in lista prieteniei? de ce multi se plang ca fetele le resping crezi ca toti nu au personalitate? tu simti ceva fata de una urata dar inteligenta

| FAndrei explică (pentru RAY):

E chiar atat de greu sa intelegi ce am scris mai sus?! Chiar trebuie sa ma repet de fiecare data!? Tu intelegi ca look-ul se regaseste in personalitate, un barabt urat, oricat de fucked up ar putea el sa aiba fata, daca stie sa exprime prin modul in care se imbraca, se misca si vorbeste ca e un mascul alfa, o sa atraga femeiele. Gata, nu are rost dicutia, vad ca nu intelegi ce am scirs si ai ideile tale idioate care iti blocheaza creierul sa inteleaga ce am scris eu.
https://www.youtube.com/watch?v=kIsoproa1qo
https://www.youtube.com/watch?v=yHQv2CR7QVU
www.youtube.com/watch?v=frvV4z14AUw
https://www.youtube.com/watch?v=XjfrMeUIQW4
https://www.youtube.com/watch?v=iUy3_kBme4M
https://www.youtube.com/watch?v=phxc3wMHMK4

| RAY a răspuns (pentru FAndrei):

Nu te agita ca un pepsi fi calm, da te cred de asta baieti populari din licee, scoli, facultati sunt frumosi ca na personalitatea lor conteaza, alea nu sunt dovezi, eu ti-am dat un studiu stiintific
https://www.livescience.com/2307-romance-matters-beautiful.html
https://www.facebook.com/......212995603/
https://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111109115820.htm
https://www.youtube.com/watch?v=kVB3ypWVu14
da-mi si mie un cuplu in care ea e frumoasa iar el urat si sarac

| FAndrei explică (pentru RAY):

Uita-te la video-uri, dupa citeste din nou tot ce am scirs, uita-te din nou la video-uri, si daca inca mai crezi ca ai dreptate, si daca inca crezi ca aspectul e ceea ce te tine in spate, atunci nu am ce sa iti fac, ramai cu ideile tale, eu vorbesc din experienta, am fost un nimic, si am evoluat, am progresat, stiu ce inseamna, am depasit nivelul tau, dar mi-am deschis mintea sa inteleg lucrurile, vad ca repeti aceleasi lucruri, fara sa intelegi ce am scirs mai sus, nu mai iti raspund. Ramai asa cum esti, se pare ca iti place.

| Darkmagic a răspuns:

Nimic nou sub soare...
Din pacate pentru "teorie", societatea umana a evoluat cu mult dincolo de epoca vanatorilor-culegatorilor. :)
S-a trecut prin matriarhat, cand "dominatia" barbatilor nu facea doi centi, s-a ajuns in zilele noastre, cand, nemaiavand nevoie strict de protectie fizica, oamenii se orienteaza spre "zeul" numit "Ban".
Ai indoieli ca o femeie a anului 2017 nu va alege un milionar costeliv, in dauna taurului comunal barbos, cu care, va face cel mult un sex ocazional?
"Teoria aspectului fizic" cade si ea, cand ai sa realizezi ca "atractivitatea" este O MODA, care se tot schimba la nivel de decade.
Nu e nimeni curios sa stie cam CE insemna un lumberjack barbos, mare cat un dulap, prin anii 60, cand erau la mare cautare efeminatii slabanogi si pletosi?
Zero, aia insemna. :D
Daca luam in calcul si fenomenul feminist...se cam duce naibii "teoria aspectului", cu barbosul dominant, plin de steroizi...

Cam asta vor femeile acum...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/13539466/
Daca le asiguri confortul psihic, poti sa ai 55 de kg.

| FAndrei explică (pentru Darkmagic):

Esti sigur ca au evoluat, si ca nu am ramas cu ele?! Desigur ca ne-am adpatat la un sistem nou, in care percep diferit lucrurile, am spus, banii sunt acum simbolul unui barbat cu un potential mare de reusita la procreare. Dar poti sa nu ai bani, si sa arati trasaturile unui om care are bani, si tot o sa atragi o femeie. Este o chestie inconstienta pe care o fac femeile, chiar si barbatii merg dupa diferitele stereotipuri pe care si le-au creat pe parcursul vietii, precum atunci cand vad un tigan, sau un chinez, se gandesc direct la ce fel de persoana ar putea sa fie, si pleaca din punctul ala.
Personalitatea femeilor difera, este normal, nu doresc cu toate sa fie cu un lumberjack, pentru ca nu au aceleasi interese, poate vor sa fie cu un fotbalist, poate ca vor sa fie cu un artist, un cantaret, un director, etc. Dar exista un standard de atractivitate pe care orice femeie vrea sa il regaseasca in personalitatea unui barbat, acea personalitate alfa! Pentru ca femeile vor sa fie femei si barbati barbati, nu vor sa isi schimbe rolurile intre ei.

| RAY a răspuns (pentru FAndrei):

Personalitatea nu declanseaza dorinta sexuala nici statul social, singurul lucru care declanseaza dorinta sexuala este aspectul fizic, vocea groasa, mirosul, un barbat frumos care merge pe strada si o fata il vede creierul ei va elibera dopamina instant si i va umezi vaginul, de ce tocilari nu sunt populari in liceuri? de ce fetele tin baieti in lista de prieteni? sa vorbim de dorian popa ce personalitate are de ce e atat de popular?

| Darkmagic a răspuns (pentru FAndrei):

Feministele spun altfel, barbatii carora le place sa stea sub tocul femeilor, spun si ei, altfel, deci conceptele de alfa/beta sunt destul de relative.
Sa lasam asta.
Cum explici un fapt?
Multe femei din acest mediu, simt teama vis-a-vis de mine.
O teama inexplicabila, pentru ca nu am folosit expresii ca, (te citez): "creierul lor primitiv".
Ai o teorie pentru care se tem in virtual de un "bad", si in real, il inghesuie?
Cu privire la tendinte si evolutii in ceea ce priveste teoria ta, mai am doar doua randuri de adaugat.
Inteligenta perverteste instinctele, tehnologia, le toceste.
Acesta este de asemenea, un fapt. happy