| IonutSiAtat92 a întrebat:

Salutare.Poate cineva sa afle locatia unde esti pe Instagram? Daca da, cum?

15 răspunsuri:
| Saiko10 a răspuns:

Stai linistit ca daca este unu care stie ce face iti gaseste locatia, cardul de credit si ce ai mancat de dimineata, locatia se gaseste prin ip, sunt o gramada de moduri prin care poti face asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Saiko10):

IP-u arata providerul de net de unde-si ia netu, nu arata adresa lui.
Adminu poate vedea cardul daca l-a bagat, nu altii, daca ai o parola ca lumea nu-ti intra nimeni, ca doar aia nu-s prosti, au securizat totul, altfel era haos.

Ca sa afle unde esti trebuie sa aiba pile la provider si atunci te afla in 2 minute, ca vede acolo cui ii e alocat acel IP. Dar pe Instagram nu prea poti vedea IP-ul userului, ip tot adminul il vede.

| Saiko10 a răspuns (pentru Mosotti):

Da tu stii ca internetul este legat de adresa ta, nu? de aia vin aia cu un fir sa iti bage in casa sa conecteze router-ul, si da normal ca este securizat, dar se poate sparge cu o gramada de programe, adica pot sa iti aflu ip-ul si daca dai click pe un link pe care il trimit.

| IonutSiAtat92 explică (pentru Saiko10):

Si asta nu ar trebui sa fie ilegal? straight face Zic si eu, oricum am contul privat, dar nu stiu cu ce ma ajuta.

| IonutSiAtat92 explică (pentru Mosotti):

Dar ce faci cand ai un cont fals, cu nume fals, totul fals, un cont creat la nimereala, fara poze fara nimic real? Cum te mai detecteaza?

| Mosotti a răspuns (pentru Saiko10):

Pai daca dau click, dar daca nu dau? Ca eu in general nu dau click pe linkuri necunoscute si dubioase.
Plus ca eu intru mereu prin alt IP ca sa fiu mai sigur. Deci si daca intru pe link-ul ala capcana, degeaba, o sa ai alt IP, nu al meu real.

Vin cu un fir, e legat de adresa din provider, tu ca sa afli trebuie sa spargi serveru providerului cu baza de date ca sa afli ip x cui apartine.
Si acolo o sa ai corespondenta, la ora cutare, minutu cutare, secunda cutare, data cutare, IP x a fost alocat lui cutare adresa cutare ca abonat.
Adica daca e dinamic si apoi poate fi alocat altcuiva, si ei eu logul, deci chiar ai putea afla.

Daca e ip static ca pana in 2006, e mult mai simplu, ca din serveru ala afli acel IP cui apartine ca abonat, nu mai e nevoie de cand a fost IP ala al acelui om intr-o anumita perioada, ca e mereu al lui.

| Mosotti a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Pai asta zic si eu. Asta ii ziceam lui Seiko ca nu prea are cum a te afle cineva asa usor daca esti baiat destept.

| Mosotti a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Nu conteaza ca e ilegal sau nu, teretic s-ar putea face, practic e mai greu sa te afle.

| Saiko10 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Am zis eu ca este legal? normal ca este ilegal, dar tot se face, si furtul e ilegal, si omorul, dar tot auzi la stiri de ele.

| Saiko10 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu trebuie sa sparg baza lor, trebuie sa sparg calculatorul tau, ca pe mine ma intereseaza informatiile la persoana aia nu la toata baza de date, si chiar daca nu dai click sunt o gramada de alte moduri prin care poti sa o faci, aia cu link-ul este cea mai simpla posibila.

| Mosotti a răspuns (pentru Saiko10):

Eu ma refer nu cand vrei sa afli info din calc, ca acolo da, e de ajuns sa spargi calcul, ma refer cand vrei sa-i afli adresa unde sta, ca daca nu are un doc sau txt in el cu adresa, nu afli unde sta chiar daca ai spart calculatorul ala.

| Saiko10 a răspuns (pentru Mosotti):

Ma, calculatorul ala este conectat la retaua lui de internet. daca chiar vrei sa vezi cum se face si nu ma crezi cauta tu, nu am chef sa stau sa iti explic.

| Mosotti a răspuns (pentru Saiko10):

Pai stiu ca nu se prea face, o sa ai asa:
1 - IP cutare al providerului cutare.
2 - Esti in calculatorul care are acel IP.

Calcul e conectat la reteaua cutare la provideru cutare, dar nu se stie adresa, corespondenta intre acel IP si adresa si telefon sta la provider undeva.

Adica o sa stii ca un calculator cu IP cutare e conectat la providerul respectiv, atat, e conectat la reteaua lui, si? Cine e conectat la reteaua lui? Un oarecare calculator.
Si daca reusesti cumva sa intri la aia la provider da, vei afla cum am zis, stiu cum se face, ca doar stiu cum merge acolo la provider treaba.
Unii aflau ca stiau pe cineva acolo si il intreba pe ala "ba, IP asta e de la voi, al cui e?", si asa afla.
Si dupa aia se dadeau mari ca l-au spart ei si au facut si au dres.

Si asa afla nume, adresa si toate, de se kk ala victima pe el cand i se punea totul sa vada ca ii stie toate datele, si parea mare hacker si smecher ala care ii arata informatiile.

La altii se afla altfel, in calcul spart avea txt-uri sau doc-uri unde isi scrisese ala CNP-ul, telefonul si adresa, unii chiar si nr de cont si-l pusese in txt in calc.
Mailuri, parole, usere forum, FB, tot, dupa aia ieseai din calc si te foloseai de alea daca doreai fara ca ala sa stie.
Si daca vroiai sa te dai mare, il apelai undeva si ii ziceai ca...sti unde sta si toate, dar ca ai facut asta de distractie nu de altceva.
Daca vroiai sa te joci cu userele lui, nu mai ziceai nimic, si doar ii verifica-i mailurile, te uitai ce face si pe unde face.

| Fabianaa a răspuns:

Nu, decât dacă îți dă hack sau dai tu share la locație.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Buna! Doar daca e conectat/a pe contul tau.
Adica doar daca are parola contului tau si poate intra pe el. La fel poti face si tu.
Poti vedea locatiile in care te-ai conectat pe contul tau, sau pe care altcineva a facut-o la,, Activitati de conectare". Acolo vezi data in care te-ai conectat + dispozitivul de pe care ai facut-o.
Atat, bafta!