| negativeRH a întrebat:

In ultimele săptămâni am inceput sa ma urăsc pe mine însumi, nu ma mai suport după cum arat, ma autocritic tot timpul. Cu toate ca sunt dezamăgit de mine. Ma rog, m-am cam plictisit ..Am cativa prieteni cu care ma inteleg foarte bine,dar nu sunt foarte multi, eu mergând pe criteriul "calitate, nu cantitate", dar nu mai prea vorbesc cu nimeni foarte des. Cu toate că citesc foarte bine oamenii si ma prind cum este fiecare in parte, dincolo de aparente, de "masca" pe care si-o poarta in preajma mea mă cam lasă ..rece,nu prea am incredere in nimeni cu toate ca sunt sociabil,numai ca rămân tăcut, analizând.. Simțul umorului e printre punctele mele forțe, dar nu il folosesc. Asadar, cu fetele ce sa mai zic, am dat peste o gramada care încercau sa ma bage in friendzone, dar nu am vrut eu. am incercat cu 7 fete la rand si nu mi-a mers cu niciuna, din contra ca m-au dezamăgit de caracterul jegos. prefer sa stau singur decat sa ma mai stresez cu niste nimicuri, care vor sa se folosească de mine, dar nu apucă.. Well, nu am ce face, mi-am adus aminte de acest minunat forum si m-am gandit sa las asta aici, daca se poate oferi cineva cu o solutie,bună, rea, cum este,nu judec, dimpotrivă, apreciez gestul. Sărbatori fericite din partea mea! (Eu unu nu am simțit.)

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De obicei cam primim ceea ce dam. Daca plecam de la inceput cu suspiciunea ca respectivul pe care il abordam s-ar putea sa aiba un caracter jegos, nu prea avem sanse sa legam o prietenie. Incearca sa vezi mai mult partea buna a oamenilor, ca in mod sigur ei au si parti bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te autocritici?
Daca tu nu te consideri frumos(si aici e din punct de vedere fizic) atunci cine sa o faca? Trebuie sa ai mai multa incredere de sine.
Daca vrei sa incepi sa vorbesti des cu prietenii tai ar trebui sa ii bagi tu in seama,nu sa astepti sa iti scrie ei. Daca ai nevoie de prieteni noi sa stii ca, acestia nu se cauta ci se gasesc de cele mai multe ori din coincidenta(aici poate ma insel)
La partea cu tacutul ma incadrez si eu. uneori as vrea sa particip si eu la conversatia colegiilor mei dar ma simt incomfortabil
si eu am simtul umorului, dar nu prea il folosesc in viata de zi cu zi
imi pare rau de tine ca a trebuit sa ai de a face cu persoane cu caracterul jegos, dar sa privim partea mai buna a paharului. daca nu ai gasit pana in momentul de fata o persoana care sa iti fie pe plac si sa aiba calitatile pe care ti le doresti tine minte faptul ca, daca nu gasesti nu inseamna ca nu exista ci inseamna ca nu ai gasit persoana potrivita si va veni un moment dat mai devreme sau mai tarziu cand o vei intalni.Si nu in ultimul rand fetele pot fi mai timide, poate din cauza fricii de a avea o relatie sau de a se baga cu cine nu trebuie poate de asta te-au bagat in FZ.Trebuie sa incerci de acum in colo sa privesti dincolo de aparente atunci cand cauti persoana potrivita, deoarece aparentele pot fi inselatoare.
Imi pare rau ca nu am reusit sa te lamuresc cu aceste lucruri
Sarbatori fericite si tie!(parca nici nu as fi in vacanta..asa ma simt)

| negativeRH explică (pentru anonim_4396):

Nu este vorba de aparente, e chestia ca eu am calitatea de a citi caracterul unui om atat de bine incat nu m-am inselat niciodata in privința lui. De ex am dat peste un baiat intr-o zi pe care nu il cunosc si am vazut cum isi minte prietenii (citesc si foarte bine limbajul corpului), m-am prins ce caracter are... dupa o luna nu s-a mai apropiat nimeni de el deoarece s-a împotmolit cu propriile sale "adevăruri" d;. In friendzone nu am intrat niciodată, era sa intru, dar ca norocul ca am scapat in ultima clipa,)

| negativeRH explică (pentru negativeRH):

Si cu toate ca, am uitat sa iti mentionez de acest lucru, toate m-au mintit, iti spun eu. au facut teatru de la bun inceput si eu le-am lasat sa continue pana ajungeau intr-o masura exagerata sau dimpotriva, isi îndreptau comportamentul. (dar nu a mers la nimeni, eu niciodată nu am sa schimb oamenii, sa se schimbe ei laughing )

| Edisor27 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic pshilog, fara suparare

| negativeRH explică (pentru Edisor27):

Nu isi are rostul, nu am ajuns sa imi tai venele din cauza asta, stai linistit laughing), se rezolva cu timpul

| negativeRH explică (pentru Edisor27):

Nu am nevoiewinking, ma cunosc destul de bine.