| Bauer a întrebat:

Salutare tuturor,

Nu stiu daca am incadrat bine acest post, dar m-or ajuta cei din regie, daca e sa nu fie bine categorisit. Fratilor, am si eu o problema (altfel nu postam!). Am trimis si eu doua scrisori in Romania (din Germania), iar ultima din ele s-a evaporat (datorita angajatilor postei romanesti). Mentionez ca au fost DOAR randuri scrise pe hartie normala si o vedere in localitatea unde lucrez. Nu vreau sa mai trimit scrisori de aici si sa se evapore (stiu ca angajatii postei cred ca o sa gaseasca bani in plicuri), insa v-as ruga pe voi sa imi dati o idee despre cum as putea sa trimit in siguranta, o scrisoare catre persoane dragi din tara, chiar si cu un cost mai ridicat; vreau doar sa imi ajunga in siguranta scrisoarea. Eu lucrez in sudul Germaniei, in orasul Lindau si destinatia este orasul Brasov (daca are vreo importanta). Astept o idee (sau mai multe) din partea voastra!

Multumesc anticipat!

Marius

3 răspunsuri:
| abyssaria a răspuns:

Am patit si eu acelasi lucru cu ei... sunt niste oameni neseriosi.
Cel mai bine este sa suni la ei si sa-i intrebi pe ei cum se poate face acest lucru ( ei sunt in masura sa-ti raspunda exact).
Din ce am gasit eu pe site-ul lor, ai avea urmatoarele optiuni: Corespondenţa răspuns internaţională, Corespondenţă internaţională cu confirmare de primire; prin aceste doua metode, ti se da un numar de inregistrare si se monitorizeaza parcursul scrisorii. In cazul in care apare o problema, ea se poate solutiona cu acel nr. de inregistrare.
Poti arunca si-un ochi aici http://www.posta-romana.ro/......i-A-Z.html

| Bauer explică (pentru abyssaria):

Ma indoiesc ca voi avea o solutionare in cazul in care, voi folosi aceste servicii (in ciuda faptului ca mi se da un nr de inregistrare). La noi in tara mori cu dreptatea in mana. Din pacate nu poate fi nimeni tras la raspundere... Am trimis pana la urma cu DPD-ul - mi-a ajuns in doua zile. Multumesc de raspuns :-)

| abyssaria a răspuns (pentru Bauer):

Nu cred ca nu-i poti trage la raspundere daca ti se da un numar de inregistrare. Se poate verfica drumul parcurs de acel numar si nu cred ca posta romana vrea sa-si piara clientii ( si asa nu mai este utilizata in ziua de azi si nu vor sa-si piarda si clientii pe care-i mai au), deci, for actiona actiona pentru solutionarea problemei. Daca nu ma insel ( nu am cunostinte exacte in domeniul juridic) dar cred ca-i poti da si in judecata pentru acest lucru. Cu placere.