| RequiemForDream a întrebat:

Salutare tuturor!

Sunt cam timid, si nu stiu ce sa fac sa nu mai fiu asa, de anul urmator, o sa ma mut la o alta scoala unde nu cunosc pe nimeni si sunt cam timid, si tot timpul imi este greu sa ma acomodez, la fel duminica viitoare merg in polonia cu niste baieti pe care nu i-am vazut niciodata in viata mea, si imi este greu sa ma acomodez, nu stiu, am acest sentiment de teama ca o sa fac ceva gresit si toti o sa rada de mine, sau o sa ma dea laoparte, ce sa fac sa inving acest sentiment?

Răspuns Câştigător
| ᵖᵘᶠᶠʸˡᶤᶜᶤᵒᵘˢˢ☠ a răspuns:

Învinge-ţi temerile.Toţi avem momente de slăbiciune în care ne simţim vlăguiţi, nesiguri. Încearcă să scapi de pesimismul ăsta pentru că nu te ajută deloc.E normal să fii puţin reţinut în faţa unui lucru nou însă trebuie să găseşti puterea să treci peste asta cu fruntea sus.Nimic rău nu se poate întâmpla dacă tu crezi cu tărie că totul va fi bine.Nu se va rostogoli nimeni pe burtă de râs dacă faci un pas mai la stânga.E omeneşte să greşeşti.happy Lasă pesimismul şi timiditatea acasă, pleacă voios la drum cu gânduri pozitive. Distrează-te. Începutul e putin mai greu dar îl vei depăşi.Trebuie doar să crezi în tine.Don't be so insecure! >big grin

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Poate ca ti-ar prinde bine o vizita la un psiholog. Poti sa mergi chiar la cel al scolii. El/ea te va ajuta sa-ti readuci increderea in tine, si odata ce vei avea incredere in fortele propri, vei putea si sa interacionezi cu oamenii mai usor.
Sper ca te-am ajutat!

| ski a răspuns:

Te inteleg perfect laughing am trecut prin asta si stiu cat de naspa e, dar mi-a trecut, nu stiu, nu mai sunt timida. Cel putin nu ca inainte laughing Incearca sa intri in vorba cu persoanele noi, gaseste orice subiect. Se poate incepe o conversatie si de la cea mai stupida fraza, crede-ma laughing Cauta persoane agreabile, care par amabile si intreaba-le cate ceva. Nu te mai gandi la chestii de genul : vai, o sa faca misto de mine, sau, o sa ma impiedic, o sa cad intr-o balta si o sa ma fac de ras laughing si daca (,) cazi, ce?laughing o sa rada si o sa razi si tu de tine laughing Gandeste-te ca daca esti la o scoala noua ai ocazia de a cunoaste lume noua, nu o lua ca pe un lucru rau, ci ca pe o noua usa smug