| Gabbitzu a întrebat:

Salutari TPU! De mult nu am mai scris un subiect sau sa comentez pe aici. Insa acum trebuie sa aflu ceva anume...
Fiecare om are o poveste din viata sa, unii sunt dispusi sa o " partaseasca " cu alti, alti tin toata viata in secret. Viata mea este ca si a voastra cu bune si cu rele... Ce vroiam eu sa aflu este!
Am inteles ca pentru a iti face o carte publica trebui sa ai pe cineva care sa te " sponsorizeze " si ca iti trebuie povesti bune si bani pentru a iti face cartea asa cum vrei tu... Are cineva ideii? despre ce ar trebui sa fac? vreau sa ma apuc de scris despre viata mea, putin picanta si putin amara, cu dragoste si cu ura etc... Un sfat ceva? mersi!
P. S. Sfatul cel mai bun primeste funda

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Draga Gabbitzu, tu pui nitel carul inaintea boilor; n-ai scris cartea dar vrei sa stii cum ai putea sa o publici.Nu este de ajuns experienta traita, pana la urma fiecare avem cate una, asa cum si tu spui; dar de aici si pana a deveni ea subiect pentru o carte e drum foarte lung.Intai scrie, da materialul spre lectura cuiva care se pricepe cat de cat la literatura, profesoarei tale de romana, de ex., apoi intereseaza-te daca te poate sponsoriza cineva.Iti spun cu absoluta certitudine ca exista prin marile orase edituri mai mici, dar care indeplinesc toate cerintele de calitate, si care sunt dispuse sa publice volume de literatura si nu au preturi foarte mari; ca sa-ti dau o informatie, as zice ca un volum de circa 40 de pagini te-ar costa 5 mil. Dar n-ai ajuns tu pana acolo; apuca-te de scris, asigura-te ca e valoros ceea ce scrii si ca merita cheltuiala si apoi poti incerca sa si publici. Uite, daca ai scris ceva pana acum, posteaza pe site un fragment si, dupa competenta mea iti voi spune daca merita sa-ti faci planuri pe termen atat de lung sau nu.Asteptam.
P.S.inainte de toate, insa, cauta sa-ti imbunatatesti exprimarea:o sinura greseala de ortografie si editorii isi vor da seama cu cine au de-a face. Uite, chiar in mesajul acesta sunt mai multe greseli de ortografie.Nu ma opresc asupra lor, fiindca sunt prea multe, insa una iese usor in evidenta:lipsa articolului hotarat.Priveste-ti cu atentie mesajul si daca descoperi singura propriile-ti greseli, e deja un pas inainte.Succes!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este neaparat sa ai un sponsor. Poti trimite cartea la o editura si, daca este foarte buna, ti-o va publica. Crezi ca Mircea Cartarescu are sponsori. daca cartea ta nu va fi atat de buna, abia atunci vei fi obligat sa platesti publicarea ei.

| haiZI a răspuns:

In primul rand., Lasa glumele deoparte.
Sunt oamenii care au trecut sau trec prin experiente pe care tu nici nu ti le imaginezi, deci ce s-ar intampla daca s-ar apuca toti sa crie cate o carte?

| haiZI a răspuns:

P. S Nu e un sfat sa-ti gadil orgoliul dar e unul sincer.