| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu ipotetic de noapte.

Sa zicem ca sunteți primar în orașul unde locuiți. Mai zicem că sunteți un primar corupt care face mânării și faradelegi de tot felul.
Cineva din primărie va toarnă cu dovezi concludente la publicația Recorder. Știți că e din primărie, deoarece a expus acte la care numai un angajat din primărie avea acces.
Cei de la Recorder fac un reportaj iar voi sunteți expuși public cu faptele de corupție.
Persoana care v-a turnat, apare mărturisind in reportajul celor de la Recorder cu vocea îngroșată și identitatea blurata/încețoșată.

V-ați putea da seama dacă e femeie sau bărbat?
V-ați putea da totuși seama cine este?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

De regula un om la putere mai ales dacă e corupt sau într o funcție, bănuiește cine are informațiile. Anumite lucruri sunt ușor de anticipat nu prea e ca în filme. De regula " informatorii" se cam știu chiar dacă sunt sub anonimat. Un angajat care are acces la anumite date confidențiale sau importante îl știe și respectivul primar, șef, mafiot, chiar dacă sunt mai mulți, lista nu poate fi mare. Apoi apar diverși martori care la rândul lor pot informa pe cineva apoi veștile circula, în plus se cunosc și caracterele oamenilor, cine se duce sa toarne asa ceva ori o face din razbunare supărare, ori are spirit justițiar dar se cunosc caracterele angajaților, mai ales a celor care au acces la informații importante. Cei ce dezvăluia informațiile la recorder o fac sub anonimat nu pentru respectivul șef, primar, corupt ci pentru ca nu vor sa devina persoane publice

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"V-ați putea da seama dacă e femeie sau bărbat?
V-ați putea da totuși seama cine este?"

Da, se poate ghicii, mai ales daca este o primarie mica, unde sunt putini angajati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Știți că e din primărie, deoarece a expus acte la care NUMAI UN ANGAJAT din primărie avea acces"

Mai intai raspunzi la intrebare, apoi intrebi? Care mai e sensul?

| Hyperion7 a răspuns:

Da, pentru că o voce masculina va suna mult mai pronunțată decât a unei femei prin acel aparat.
Și, mai mult de atât, îți dai seama că e femeie sau bărbat după corp sau caracteristice specifice(par).

| blackann a răspuns:

Da si da