| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu ipotetic.
Să zicem că ați fi patroni la o firmă, întreprindere ceva iar la voi vine un bărbat tânăr cu dorința de a se angaja.
Lucrează el câteva luni la voi iar printr-o neglijență de a lui aflați că angajatul e de fapt jurnalist la Recorder infliltrat la voi în firmă, acesta procedând astfel în urma unui mail anonim primit pe adresa redacției cum că în firma voastră s-ar comite acte de corupție.
Cum ați reacționa în urma descoperirii adevăratei identități a bărbatului?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

I-as acorda un interviu sa se vada ca nu am nimic de ascuns sau macar sa pot sa imi spun punctul de vedere.

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Il chemi noaptea de unul singur într-o pădure.

Depinde de fiecare, bănuiesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Coruptie intr-o societate privata?
As fi cu ochii pe el, l-as muta intr-un sector in care nu poate afla nimic, l-as detasa pe la alte societati la taiat frunze...
Dar nu prea vad eu sa se intample mail-ul ala. Coruptia la noi in tara e la vedere, reportajele Recorder sunt foarte usor de realizat.

| relian a răspuns:

Cum sa reactionezi,il dai afara laughing dar odata ce l-ai descoperit sa fii sigura ca nu mai vine ala la munca,se duce la jobu lui de jurnalist.

Referitor la firma,daca este privata,atuynci ce corputie sa fie acolo? Ala este proprietarul acelei firme,ce ar putea sa corupa si pe cine?

Daca ar fi corputie,ar fi intre el si firme de stat,ori primarie,iar jurnalistu lu peste nu ar avea ce sa descopere laughing is altii care se ocuypa cu corputia la nivel guvernamental.

Deci un patron cum zic romanii,angajeazxa pe cine vrea,pe ce post vrea,da salariu dupa cum spune legea min pe economie,ori poate sa dea tie minim si la altul milioane,este fiox problem a lui laughing

Ce coruptie sa fie? Doara sa stiu si eu sa te puna sa muncesti mai mult decat trebuie si sa te plateasca mai putin,dar in cazul ala nu stai,il reclami undeva,poti sa o faci si anonim si vine peste el organele statului sa il ia la rost.

Deci jurnalistu lu p[este prajit nu are ce se inflitra,ca doara nu vind aia droguri, fac pungi de plastic, dar de fapt ei ambaleaza droguri, acolo da ar putea sa se inflitreze cum zici, face poze, etc da pe aia in git.
Deci trebuie sa stii despre ce coruputie vorbesti.Care face reclamatie anonima o face catre c ei in drept sa controleze, jurnalistu nu are nic i o putere

| Hammurabi a răspuns:

În nici un fel.
Poate să fie și papa Francisc, șă-și facă treaba pentru care a fost angajat, și e ok.
Pe de altă parte, nu prea văd ce acte de corupție ar putea exista într-o firmă. Firma funcționează după regulile ei.
Proprietarul, potențat financiar, probabil și implicat politic, ar putea fi combinat în acte de corupție. Ca persoană.
Dar pe jurnalist nu prea îl poate ajuta cu nimic angajarea lui in firmă. N-are ce afla de acolo. Doar nu sunt în firmă afișe cu ce porcării face proprietarul. laughing

| cristimihailov a răspuns:

Ii dai sa lucreze chestii neimportant si marunte, astfel incat sa isi piarda timpul la lucru decat la iscodeala.

Plus faci un premiu si il promovezi la un departament care investigheaza probleme ciudate, mereu in deplasare.