| anonim_4396 a întrebat:

Scopul consta în căutarea plăcerilor?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai si ce sa cautam? Nu e normal sa ne bucuram? Nu greseai tu nicaieri, organismul e programat prost, nu e upgradat la societatea actuala, trebuia sa nu te ingrasi mancand orice, asa e normal.
Sa asimileze cat are nevoie, restul la toilet. Tu nu ai gresit cu nimic.
Nu te lua dupa altii care condamna ca nu stim sa mancam, ca rahaturi din astea, oricum suntem programati sa ne placa dulciurile pentru ca in trecut fructele dulci erau cunoscute de natura ca au mai multe kcal si ca sa te faca sa bagi in tine pentru rezerve pentru zile negre, te-a facut sa-ti placa adica capcana. Iar cum am scos noi dulciurile, fiind mai dulci ca fructele, creieru zice ca au si mai multe kcal, si le prefera pe alea, asa ca natura VREA sa te ingrasi de fapt! Deci astia vor sa ne punem cu natura, naiva intentie din partea lor.
De aia copilul va alege bounty si nu castravetele, daca le testeaza pe ambele.
De aia nu auzi "daca esti cuminte iti dau un morcov", ci bobo!
Pisica de ex nu simte dulcele, nu mananca de la sine, deci asa trebuia sa fim.

Ca sa nu mai spun ca cei cu receptorii de serotonina 5HT2C reglati bine, nu simt de la sine pofta de dulciuri si de mancare cine stie ce. Eu si cu tine dar si altii avem probleme. Am avut cel mai mult 90 Kg la 1, 7 m. Acuma am 75. Am avut si 59 cand faceam sala.
Toti supraponderalii au aceasta problema, SUA a scos un medicament care face chestia asta, dar eu m-am prins inainte sa aud ca el exista.
Am corectat deficitul, crede-ma ca nu imi venea sa cred, intram in cofetarie si imi venea sa vars doar cand vedeam prajiturile alea acolo.
Daca mancai, nu intra! Nu puteai manca.
Asa trebuie, nu sa simti si sa te abtii, ce vei recidiva mereu, trebuie umblat la cauza, nu la efect.

Norocu meu e ca pana dau jos surplusul nu prea mai imi e foame, cum mi se pare si normal daca am camara plina, nu ma mai duc la cumparaturi. Cand ajung pe la 65 Kg, atunci apare foame normala.
Ptr ca, corpu e hranit de fapt, el trage ce el 2300 Kcal/zi din fat, ar fi culmea sa mai imi fie foame, dar mancam de pofta dulciuri, cand vreau sa slabesc nu mai mananc si aia e, dupa aia o iau de la cap.

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Scopul genetic al omului e doar ca sa existe din pacate, de aia se stie ca real viata nu are sens.
Si prin placere se traduce de fapt siguranta mai buna pentru supravietuire! Deci atentie, de fapt servim scopului de a nu muri. Constient zicem ca scopu e placerea, real scopu e sa avem conditii cat mai bune pentru supravietuire, conditii pe care placerea le da.

Ca de ex daca ai bani da? Te bucuri, iti iei aia aia ailalta. Prin asta tu iti asiguri un trai linistit si sigur pentru a trai. Si activitatile de binedispunere, iti dau tonus bun, deci creste motivatia de a trai, deci iar o supravietuire mai sigura.
De fapt iti aduc placere chestiile care de fapt ajute la supravietuire! Si ca sa le faci, trebuia sa te ademeneasca cumva si sa-ti placa.

Asa ca nu placerea este scopul real ci doar drumul, sau un mijloc pentru scopul real.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Mann timp de multi credeam ca scopul existentei mele este sa am ce imi doresc, asaca consumam multe dulciuri, cola, strangeam bani sa imi cumpar ceea ce imi doream, m-am trezit cu obezitate gradul 1, neglijarea celor dragi, unde greseam?

| gemeni6226 a răspuns:

In tinerete cauti placeri dar astea sunt trecatoare ceea ce ramane cu efect constant este sa faci fapte ce fac tie si altora bucurie.E un sentiment minunat daca poti face cuiva bine.Nu conteaza ca peste o saptamana sau o luna uita ca i-ai facut bine, asa sunt oamenii dar mie in continuare imi face placere sa fac bine atit persoanelor pe care ii cunosc cit si celor pe care nu bineinteles nu exagerat ci atit cit imi sta in putere.

| Theo94 a răspuns:

Daca esti hedonist da.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Tu cum esti?

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

As vrea sa fiu hedonist, dar situatia financiara nu-mi permite.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Poti fii, daca urmaresti doar cautarea placeri esti hedoist

| Mosotti a răspuns (pentru Theo94):

Am inteles, insa in absenta placerilor, un om cum isi mai pastreaza motivatia de a merge mai departe?! Nu zic la cei echilibrati care balanta e cel putin egala, ci la aia unde nagativul atarna mult si pozitivu e foarte putin. La mine cu cat viata e mai nasoala, cu atata motivatia de a merge mai departe scade.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Inclitinita naturala a omului este una hedonista, practic fara asta nu am avea nici placerea de a cunoaste, motivație de a face ceva

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Exact! Ptr ca, cum am zis, henodia este de fapt supravietuire mai okey, de aia omul are inclinatia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai si ce sa cautam? Nu e normal sa ne bucuram? Nu greseai tu nicaieri, organismul e programat prost, nu e upgradat la societatea actuala, trebuia sa nu te ingrasi mancand orice, asa e normal.
Sa asimileze cat are nevoie, restul la toilet. Tu nu ai gresit cu nimic.
Nu te lua dupa altii care condamna ca nu stim sa mancam, ca rahaturi din astea, oricum suntem programati sa ne placa dulciurile pentru ca in trecut fructele dulci erau cunoscute de natura ca au mai multe kcal si ca sa te faca sa bagi in tine pentru rezerve pentru zile negre, te-a facut sa-ti placa adica capcana. Iar cum am scos noi dulciurile, fiind mai dulci ca fructele, creieru zice ca au si mai multe kcal, si le prefera pe alea, asa ca natura VREA sa te ingrasi de fapt! Deci astia vor sa ne punem cu natura, naiva intentie din partea lor.
De aia copilul va alege bounty si nu castravetele, daca le testeaza pe ambele.
De aia nu auzi "daca esti cuminte iti dau un morcov", ci bobo!
Pisica de ex nu simte dulcele, nu mananca de la sine, deci asa trebuia sa fim.

Ca sa nu mai spun ca cei cu receptorii de serotonina 5HT2C reglati bine, nu simt de la sine pofta de dulciuri si de mancare cine stie ce. Eu si cu tine dar si altii avem probleme. Am avut cel mai mult 90 Kg la 1, 7 m. Acuma am 75. Am avut si 59 cand faceam sala.
Toti supraponderalii au aceasta problema, SUA a scos un medicament care face chestia asta, dar eu m-am prins inainte sa aud ca el exista.
Am corectat deficitul, crede-ma ca nu imi venea sa cred, intram in cofetarie si imi venea sa vars doar cand vedeam prajiturile alea acolo.
Daca mancai, nu intra! Nu puteai manca.
Asa trebuie, nu sa simti si sa te abtii, ce vei recidiva mereu, trebuie umblat la cauza, nu la efect.

Norocu meu e ca pana dau jos surplusul nu prea mai imi e foame, cum mi se pare si normal daca am camara plina, nu ma mai duc la cumparaturi. Cand ajung pe la 65 Kg, atunci apare foame normala.
Ptr ca, corpu e hranit de fapt, el trage ce el 2300 Kcal/zi din fat, ar fi culmea sa mai imi fie foame, dar mancam de pofta dulciuri, cand vreau sa slabesc nu mai mananc si aia e, dupa aia o iau de la cap.

| Termopile a răspuns:

Nuuuuuuuuu! Asta e o prostie foarte mare! Dacă la asta se rezumă la tine totul înseamnă că ești doar un animal! Scuză-mă dar cum poți gândi un asemenea lucru

| RAY a răspuns (pentru Termopile):

Suntem primate maimuto

| Mosotti a răspuns (pentru Termopile):

Pai si noi ce draci suntem? La nivelele inferioare suntem tot animale, doar ca structurile superioare ne dau inteligenta. Insa dupa cum se vede dar putin observa, tot straturile inferioare ne conduc, vezi indragosteala, sentimentele, instinctele pe care nu le poti controla. Pana la urma prea putine poti controla.
Nici ce-ti place nu poti controla, alegi ce iti place, dar nu alegi ce sa iti placa.

| Termopile a răspuns (pentru Mosotti):

Omule pe lângă plăceri și instincte oamenii au sentimente, suflet, emoții care sunt mai importante decât placerile date de instinctul animal. Acum tot mai promovate sunt placerile ăstea de care vorbești nu, din păcate in secolul XXI nu mai contează empatia, prietenia, iubirea, afecțiunea, etc mulți se lasă ghidați de placerile ăstea fără să mai țină cont de sentimente, compasiune, empatie, nu se mai tine cont de suflet de iubire de prietenie necondiționată etc. Acum sexul, bani, vacanțele exotice etc (placerile) primează înaintea spiritualului. Nu se mai tine cont de tradiții, obiceiuri, de credința in Dumnezeu, nu se mai tine cont de sentimente, de emoții, de iubire, afectivitate etc. Scopul vieții este împlinirea spirituală și aproprierea de Isus Hristos dar și de îmbunătățirea relațiilor cu cei din jurul nostru ăstea sunt lucrurile care contează nu bani, nu averea, nu sexul transformat in obsesie astea trebuie trecute pe locul 2.

| Mosotti a răspuns (pentru Termopile):

E uite ca aici gresesti, eu sunt unul pentru care sentimentele, emotiile, prietenia adevarata, afectiuna e pe primul plan! Dar am considerat asta ca existand deja, de aia nici nu am precizat.
Ai dreptate, placerile fara astea sunt zero, eu nu ma mai pot bucura de ele in absenta partii emotionale.
M-am referit la situatia cand exista astea dar pe langa, paralel si placeri, in nici un caz ultimile fara primele.

Si tocmai ca iar ai dreptate, majoritatea in ziua de azi pun accent pe bani si placeri goale, asta nu este deloc bine.
De aia de fapt urca cazurile de depresivi pe glob, ca ei sunt goi pe dinauntru, sunt neiubiti, nedoriti si asa mai departe, degeaba au case daca sentimental nu sunt impliniti.
Dar daca le ai pe astea si simti dorinta, e normal sa-ti faci placerile.
Trebe un echilibru intre placeri si celelalte, nu merg unele fara altele.
Ptr ca placerile sunt de fapt rezultatul activitatilor pe care le faci. Si decat sa faci ceva in greata, mai bine sa iti placa daca tot faci.