| PasDeNom a întrebat:

Se pare ca am ajuns intr-un nou punct, o noua intrebare. Sunt prea multi oameni ce traiesc separat de realitate in lumea asta, sau sunt doar neintelesi, nerespectand regulile unei vieti morale?

7 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

De ce ai impresia că există un set de reguli morale universal valabile și benefice pentru orice om?
Nu există o viață morală absolută, sau una mai bună decât alta. Fiecare își construiește propria morală după propriile lui nevoie.
Dacă niște reguli morale au fost adoptate de majoritate, asta nu le face neaparat niște reguli bune.

Dacă nu-ți plac regulile morale ale unei comunităti, n-ai decât s nu le respecți. Nu te obligă nimeni, iar cine te obligă să-i respecți propria morală merită un șut în ochi.

| PasDeNom explică (pentru Wøodenpints):

Nu ma refeream la un anumit set. Ce la niste norme simple. La neincalcarea regulilor elementare.
Desi in princiupiu ma intereseaza de ce se deplaseaza totul de realitate? Noile generatii de tineri, printre care ma aflu si eu si suna ciudat sa o spun, o duc tot mai prost.
Inteligenta parca scade tot mai mult, dorinta de a a vea un statut ridicat pe ceea ce numim scara sociala se reduce. Caut un motiv. Incerc sa imi dau seama daca sunt de vina aceste reguli sau o proasta informare, fie sunt neintelesi, neascultati, isi doresc altceva?

| Wøodenpints a răspuns (pentru PasDeNom):

Fiecare o duce așa cum merită și așa cum își construiește viața.

Și cine stabilește normele acelea simple și elementare? Reguli morale stabilite de către cine?

| PasDeNom explică (pentru Wøodenpints):

Constitutia, guvernul, noi ni le impunem, chiar si atunci cand ne intrezicem sa nu bem peste masura. Probabil.

| Wøodenpints a răspuns (pentru PasDeNom):

Când vorbești de constituție, deja ai ieșit din sfera regulilor morale. Alea sunt legi, pe care dacă nu le respecți ai probleme.
Normele morale, dacă nu le respecți nu poate să-ți facă nimeni nimic. Respectarea lor este pur facultativă, chair dacă unora li se pare că-i obligatorie.

| PasDeNom explică (pentru Wøodenpints):

Ai dreptate!winking

| ElenaSA a răspuns:

Nu cred ca doar regulile morale sunt problema insingurarii oamenilor.Problema este ca traim separat, ne separam de familie pentru a fi independenti. Vrem mai multa libertate cu pretul singuratatii.